Raketat e reja amerikane të Ukrainës kanë “ngadalësuar ndjeshëm” sulmin rus, thotë ministri i Mbrojtjes

Sipas një ministri të qeverisë ukrainase, sistemet e reja të raketave të artilerisë së lëvizshmërisë së lartë (HIMARS) të Ukrainës, të furnizuara nga SHBA, kanë “ngadalësuar ndjeshëm” përparimin e Rusisë në vend.

“Këto sisteme na lejuan të shkatërrojmë afërsisht 30 stacione komanduese dhe depo municionesh, kur filluam të përdorim vetëm tetë sisteme HIMARS”, tha të martën ministri i Mbrojtjes Oleksii Reznikov.

“Kjo ka ngadalësuar ndjeshëm përparimin e Rusisë dhe ka ulur në mënyrë dramatike intensitetin e granatimeve të tyre artilerie,” tha Reznikov në një fjalim me video drejtuar qendrës amerikane të mendimit, Këshillit Atlantik.
Megjithatë, forcat ukrainase kanë nevojë për më shumë artileri perëndimore me rreze të gjatë veprimi dhe sisteme raketash për të mbajtur Rusinë prapa dhe për të nisur një kundërofensivë, shtoi Reznikov.

“Ne u jemi mirënjohës partnerëve tanë për HIMARS dhe… M270,” tha ai, duke iu referuar M270 Multiple Launch Rocket Systems (MLRS) që Mbretëria e Bashkuar është angazhuar për t’i ofruar Ukrainës.

“Për të frenuar në mënyrë efektive armikun, ne kemi nevojë për të paktën 50 sisteme të tilla, duke pasur parasysh se vija jonë e frontit është pothuajse 2,500 kilometra (1,553 milje),” shtoi ai. “Për një kundërsulm efektiv do të na duheshin të paktën 100, mendoj. Kjo mund të bëhet një ndryshim i lojës në fushën e betejës në atë rast.”

Gjatë javëve të fundit, Ukraina ka përdorur HIMARS dhe armë të tjera të prodhimit perëndimor për të shënjestruar depot ruse të municionit në territorin e kontrolluar nga Moska. Raketat e lëshuara nga HIMARS dëmtuan një urë kyçe që kalonte lumin Dnieper në rajonin Kherson të mërkurën, raportoi TASS.

Reznikov u bëri thirrje aleatëve të Ukrainës që të testojnë më shumë nga pajisjet e tyre në vend.

“Ukraina tani është në thelb një terren testimi,” tha ai. “Shumë armë tani po testohen në terren në kushtet reale të betejës kundër ushtrisë ruse…Ne jemi të interesuar të testojmë sisteme moderne në luftën kundër armikut dhe po ftojmë prodhuesit e armëve të testojnë produktet e tyre të reja këtu.

“Unë mendoj se për partnerët tanë në Poloni, në Shtetet e Bashkuara, Francë apo Gjermani, është një shans i mirë për të testuar pajisjet e tyre. Ose partnerët tanë të Turqisë”, tha ai. “Na jep mjetet, ne do ta përfundojmë punën.”

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Mamaja i kërkoi publikisht nuse, Noizy: Se kam ende atë luks!

Story i radhës

Samsung konfirmoin evenimentin Unpacked më 10 Gusht

Të fundit nga