Publikohet videoja e ditës më të nxehtë në Britani të Madhe/ Ja si shpërtheu zjarri në shumë shtëpi!

Shumë pjesë të Britanisë së Madhe kanw numëruar sot ditwn mw të nxehtë të vendit në rekord, me shtëpi dhe biznese të dëmtuara nga zjarret pasi temperaturat i kaluan 40 gradë Celsius.

Flakët shpërthyen nëpër shtëpi derisa Britania ishte djegur nga nxehtësia ekstreme dhe vendi pa se cili mund të ishte realiteti i ri në muajt e verës, shkruan Sky news, përcjell “Bota sot”.

Një zjarr rreth Londrës pa një incident të madh të shpallur në kryeqytet, me njerëz që u evakuuan dhe shumë u dërguan në spital.

Zjarrfikësit në të gjithë vendin u përmbytën me thirrje, me një shef zjarrfikës që e quajti ditën “brutale” një “ndryshues të lojës” dhe një pamje paraprake të efekteve të ndryshimit të klimës.

Zyra Met tha se 34 vende vëzhgimi në të gjithë Anglinë thyen përkohësisht rekordin e mëparshëm të të gjitha kohërave, duke filluar nga Bramham, në West Yorkshire, në Charlwood, në Surrey, ndërsa pesë të tjera e kishin barazuar atë të martën.

Temperaturat pritet të zbresin deri në 10 gradë Celsius në disa zona të mërkurën, me reshje të dendura shiu dhe bubullima që do të godasin disa pjesë të vendit, të cilat mund të shkaktojnë përmbytje të lokalizuara.

Megjithatë, pjesë të tjera të MB-së do të vazhdojnë të shohin temperatura deri në 30 gradë Celsius dhe me pak shi për muaj të tërë në disa zona, kërcënimi i zjarreve mbetet.

Për më shumë shikoni VIDEO -n.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Horoskopi ditor, e mërkurë 20 korrik 2022

Story i radhës

Idealistët e pathyeshëm në sfidat e kohës!

Të fundit nga