Pse po frikësohet Vladimir Putin nga zgjerimi i NATO-s?

Zëvendës-marshalli ajror, Sean Bell ka dhënë një analizë se pse presidenti rus Vladimir Putin mund të ketë frikë nga zgjerimi i NATO-s, shkruan Sky News, përcjell “Bota sot”.

Bell shpjegoi se aleanca mbrojtëse u themelua pas rënies së Bashkimit Sovjetik dhe është rritur që nga fundi i viteve 1990.

Ai tha: “Putini erdhi në pushtet në fund të viteve 1990. Ai ka 23 vjet që drejton vendin. Gjatë asaj kohe pati rënien e Bashkimit Sovjetik dhe kishte një ekonomi vërtet të ndenjur në atë kohë. Shtete të reja u shfaqën si një rezultat i asaj rënieje”.

“Të gjithë kërkuan pasuri dhe prosperitet më të mirë. Disa shikonin nga lindja dhe ata kanë pasur lidhje më të ngushta me Rusinë, por disa nga shtetet baltike dhe vendet e Traktatit të Varshavës vendosën të shikojnë nga perëndimi, duke kërkuar nga BE dhe NATO për të ofruar prosperitet, siguri. dhe liria dhe ky është zgjerimi që shohim sot”.

Ai vazhdoi të përshkruajë se si vendimi i Putinit për të pushtuar Ukrainën erdhi si pasojë e frikës së zgjerimit të NATO-s.

Bell shtoi: “Është një aleancë mbrojtëse, por sigurisht që do të thotë që ju nuk duhet të prisni derisa një vend të pushtojë, ju duhet t’i përgjigjeni kërcënimeve”.

“Për momentin ekziston një kërcënim i shtuar si rezultat i veprimeve të Putinit në Ukrainë”.

“Ne po shohim që NATO forcon mbrojtjen e krahut lindor. Pra, ne po shohim shumë avionë ushtarakë dhe lindorë që veprojnë në shtetet baltike”.

“Ne po shohim dislokime të mëdha të trupave që forcojnë anën perëndimore të Ukrainës dhe po shohim gjithashtu radarë kundërajror etj”.

“Ironia e gjithë kësaj është se nëse Putini donte të ndalonte zgjerimin e NATO-s, ai nuk duhet të kishte pushtuar një vend”.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Italo-shqiptarja Carmela Barretta tregon një sekret të jetës së shëndetshme

Story i radhës

Dorëheqja e Bashës dhe dorëzimi i bravës?!

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish