Presidenti amerikan do të informojë opinionin sot për më të rejat në Ukrainë dhe veprimet e njëanshme të Rusisë

Shtëpia e Bardhë ka njoftuar se presidenti amerikan Joe Biden do të mbajë sot një konferencë për media, ku do të informoj opinionin për më të rejat në Ukrainë dhe reagimet e Rusisë.

Siç raporton CNN, Jen Psaki, zëdhënëse e Shtëpisë së Bardhë, bëri të ditur se presidenti Biden do t’i adresohet kombit.

Sipas zyrtarëve të Shtëpisë së Bardhë, Biden pritet të shpalos setin e ri të sanksioneve kundër Rusisë, pasi presidenti i këtij vendi, Vladimir Putin urdhëroi futjen e trupave ruse në rajonet separatiste në lindje të Ukrainës.

Madje Putin bëri një veprim edhe më ekstrem, njohu si shtete të pavarura dy rajonet që kontrollohen nga separatistët pro-rusë në Ukrainë, gjë që nxiti reagime të ashpra nga perëndimi që dënuan ashpër këtë veprim. 

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Si të mos qani kur qëroni qepët

Story i radhës

“Nga humbja në humbje”, Berisha: PD u drejtua nga një lider i dobët për 8 vite, s’u bë kurrë i fortë

Të fundit nga