“Populli i Ukrainës” fiton çmimin e Këshillit Atlantik

Këshilli Atlantik ka nderuar popullin e Ukrainës me një çmim të shquar lidershipi, duke shënuar herën e parë që këshilli i jep këtë vlerësim një kombi.

Kryeministri i Italisë, Mario Draghi, dhe kantautori ukrainas Jamala ishin ndër çmimet e nderuara sot, të njohur për përfaqësimin e “shtyllave të marrëdhënieve transatlantike”, sipas Këshillit, shkruan Aljazeera, transmeton Klankosova.tv.

Në një video-mesazh, Zelensky falënderoi Këshillin duke thënë se “guximi është tipari ynë kombëtar i karakterit” dhe renditi vetëm disa emra të atyre që bënë sakrifica gjatë luftës.

Ato përfshinin: Vitalii Skakun “i cili hodhi në erë një urë duke u sakrifikuar për të ndaluar një kolonë tankesh ruse”; “Togeri 21-vjeçar Vitalii Sapilo, i cili neutralizoi 30 njësi të pajisjeve të armikut dhe vdiq nga një sulm ajror”; “Mjeku Serhiy Chornobryvets në Mariupol, i cili ka qenë në detyrë për 22 ditë që nga fillimi i luftës”; dhe “11-vjeçari Maksym, i cili nuk i tha asgjë nënës së tij, iku nga shtëpia dhe erdhi për të kërkuar leje për të qenë pjesë e mbrojtjes së territorit”, tha Zelensky.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

​Mësimdhënësit në grevë njëorëshe, Jashari i quan false deklaratat e Qeverisë se po iu dhimbsen nxënësit

Story i radhës

Mickoski: Jo vetëm bllokada, do të ndërmarrim edhe hapa të tjerë deri në zgjedhje të parakohshme

Të fundit nga