Petkov: Me nisjen e bisedimeve RMV nuk anëtarësohet në BE

Afrimi i Maqedonisë së Veriut drejt BE-së nuk fillon me anëtarësim, por me një process të gjatë bisedimesh deri kur mund të tejkalohen çështjet më të ndjeshme, ka deklaruar kryemisnitri bullgar Kirill Petkov.

Ai për radion bullgare Darik ka theksuar se historia nuk mund të harrohet por nuk duhet imponuar qasje të gabuar.

“Nuk mundet ti qasemi me harro gjithçka që din deri tani dhe prano gjithçka siç të them unë. Ajo qasje nuk fundkionon. Të lejohet Maqedonia në rrugën drejt BE-së nuk do të thotë se Maqedonia po lejohet të hujë në Evropë. Ka 15 vite ka 27 kapituj të happen. Nëse e bëjmë proces të zhvillimit të së vërtetës historike, të eliminohet diskriminimi dhe gjuha e urrejtjes ka mekanizma që qarta se sit ë pastrohen ato elemente”, vlerëson kryemisnitri Bullgar Petkov.

Në kuadër të përpjekjeve për tejkalimin e dallimeve të marten në Shkup pritet të mbahet takimi i parë i njërit nga grupet e punës të sapo themeluara komisionit për ekonomi tregti dhe inovacione.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Aferat korruptive, pesë Prokurori nisin hetimet ndaj Armand Dukës, akuzohet për falsifikim firmash, manipulim të zgjedhjeve…

Story i radhës

Груби: Измените на Изборниот законик и на Уставот да се стават на маса на политичките партии, а не во медиуми

Të fundit nga