​Petkov dhe Aliyev diskutuan për furnizimet shtesë me gazin azerbajxhanas në Bullgari

Kryeministri në largim i Bullgarisë, Kiril Petkov diskutoi me presidentin e Azerbajxhanit, Ilham Aliyev për mundësinë e furnizimit të Bullgarisë me sasi shtesë të gazit azerbajxhanas, përtej sasive të parashikuara për interkonjeksionin e ri Greqi-Bullgari. Kështu bëri të ditur të premten qendra e shtypit e Këshillit të Ministrave. Ministrat e Energjisë të dy vendeve do të diskutojnë detajet e furnizimeve të reja të mundshme, kjo u bë e qartë gjatë bisedimeve mes kryeministrit bullgar dhe presidentit të Azerbajxhanit. Petkov dhe Aliyev patën një takim dypalësh dhe një darkë pune të enjten.

Kryeministri Petkov gjatë vizitës së tij në Baku zhvilloi një takim me përfaqësues të biznesit të Azerbajxhanit të cilët kanë marrëdhënie tregtare me kompanitë bullgare dhe u njoh me projektet e tyre aktuale. Gjithashtu u theksua se qarkullimi tregtar mes dy vendeve mund të rritet, pasi ka mundësi të reja në eksportin e plehrave kimike nga rajoni i Detit Kaspik, si dhe në importin e produkteve kozmetike ushqimore dhe esenciale nga Bullgaria.

Përfaqësuesit e Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë Bullgaro-Azerbajxhane falënderuan kryeministrin Petkov për mbështetjen e tij në emërimin e Konsullit të Nderit të Bullgarisë për të forcuar marrëdhëniet ndërmjet kompanive në të dy vendet.

Të premten, Petkov shkroi në llogarinë e tij zyrtare në Facebook se ai dhe presidenti Aliyev kishin diskutuar një sërë mundësish të përbashkëta ekonomike në fushat e bujqësisë, plehrave kimike, ndërtimit, mbrojtjes dhe teknologjisë së informacionit.

“Bullgaria do të hapë së shpejti një konsullatë nderi në Azerbajxhan. Është koha që miqësia e gjatë midis dy vendeve tona të bëhet një urë e vërtetë për projektet strategjike ekonomike dhe diversifikimin më të rëndësishëm të energjisë,” shkroi Petkov.

Kiril Petkov ndodhet për në një vizitë dyditore në Azerbajxhan, më 21 dhe 22 korrik.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Çmenden dasmorët në një dasmë në Kosovë, futen bashkë me këngëtarin në pishinë për ta kallë atmosferën

Story i radhës

Twitter ka shpenzuar 33 miliardë dollarë për realizimin e marrëveshjes me Elon Musk

Të fundit nga