Përpjekjet e spiunëve për të ndalur luftën

Tradicionalisht, është detyra e një spiuni të mbajë sekrete – por ndërsa pushtimi i Ukrainës po afrohej, zyrtarët e inteligjencës perëndimore morën vendimin e pazakontë për t’i treguar botës atë që dinin, shkruan BBC, transmeton Bota sot.

Për gati një duzinë ditë në shkurt, një grup i vogël oficerësh të inteligjencës kishin shkuar në shtrat herët.

Ata kishin parë inteligjencën që parashikonte një luftë dhe e dinin se nëse Rusia do të pushtonte vërtet Ukrainën, ajo do të fillonte në orët e para të mëngjesit.

Por kur lajmi erdhi më në fund më 24 shkurt, ai ende ndihej joreal, kujton njëri: “Ishte e vështirë të besoja se po ndodhte në të vërtetë derisa u zgjova herët atë mëngjes dhe ndeza radion”.

Prej muajsh ata kishin dhënë alarmin. “Atë ditë njerëzit dolën nga “Pse jeni kaq histerikë?” tek “Pse nuk ishe më histerike?”, thotë zyrtari.

Nuk kishte asnjë kënaqësi për të provuar të drejtën, shton një zyrtar tjetër i inteligjencës.

Por të paktën ata mendonin se ishin përpjekur të ndalonin një luftë përmasat e së cilës ata kishin paralajmëruar për muaj të tërë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Vlora Çitaku tregon se pse nuk flet për jetën e saj private

Story i radhës

Radev: Qeveria e Petkovit të mos heq dorë nga interesi nacional bullgar në raport me Maqedoninë e Veriut

Të fundit nga