Për festat e fundvitit Ohri nuk kursen por do të stoliset

Ohër, 29 Nëntor – Autoritetet lokale në Ohër nuk do të respektojnë rekomandimet e Qeverisë dhe nuk do të kursejnë energji elektrike për festat e Vitit të Ri. Qyteti do të dekorohet, sepse siç thotë Pecakov, Ohri është qytet turistik që jeton nga turizmi. Në fillim të tetorit Qeveria u bëri thirrje komunave që ta kursejnë energjinë elektrike sepse na pret një dimër i vështirë.

 

“A do të thotë kjo se bie ndesh me vendimin e Qeverisë që komunat të kursejnë energjinë elektrike? Po, gërshetohet. Ohri është qendër turistike dhe nuk do të durojë. Pra nuk do të pranoni asnjë vendim të Qeverisë? Po e përsëris – Ohri është qendër turistike dhe shpresoj që vendimet e tyre që marrin dhe që i ndryshojnë nga sot për në mbrëmje, që nuk ka të bëjë me krizën energjetike, do të fillojnë të respektohen. Ohri është qendër turistike që do të vizitohet nga një numër i madh turistësh dhe sigurisht që nuk do të qëndrojë ashtu”, deklaroi Kiril Pecakov – Kryetar i Komunës së Ohrit.

Komuna planifikon të shpenzojë pak më shumë se 12,000 euro për dritat e Krishtlindjeve, dekorimet dhe festën e Vitit të Ri. Ndërkaq Ohri tashmë po shitet si destinacion i Vitit të Ri në vendet përreth. Megjithatë, disa hotele tashmë janë mbyllur ose do të mbyllen së shpejti për shkak të faturave të larta të energjisë elektrike. Në shumicën e hoteleve nuk do të ketë pritje të organizuar.

“Ndoshta nuk do të ketë një gjë të tillë në shumicën e objekteve. Unë supozoj se hotelet më të vogla do të mbeten të punojnë sepse kostot janë më të ulëta në ato objekte”, tha Ana Jançeva – menaxhere hoteli.

Ndërkohë nga komuna e Strugës theksojnë se në kuadër të festave të fundvitit, duke u përshtatur edhe kursimit të energjisë elektrike për shkak të krizës aktuale, do të organizojë Program argëtues për fëmijë, koncert me realizimin të shkollës fillore dhe të mesme të komunale të muzikës, ndërsa dekorimi do të realizohet me pajisje të viteve të mëparshme.

Burimi: zhurnal.mk

Story i mëparshëm

Zbulohet skema ndërkombëtare të mashtrimit me TVSH me vlerë 2.2 mld euro, Shqipëria pjesë në listën e “zezë”

Story i radhës

Mbappe do të gjobitet nga FIFA

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish