Pasi Rusia i bombardoi konsulatën në Ukrainë, reagon Shqipëria

Konsullata e nderit e Shqipërisë në Kharkiv është shkatërruar nga bombardimet ruse, tha Ministria e Jashtme e Shqipërisë në një njoftim në Twitter.

Shqipëria e dënon me forcë agresionin rus që solli shkatërrimin e konsullatës së nderit të Shqipërisë në Kharkiv. Autorët do të mbajnë përgjegjësi”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Jashtme shqiptare.

Në orën 23:15, Konsullata e Nderit e Republikës së Shqipërisë u garantua si pasojë e një sulmi ajror të trupave ruse. Konsulli i Nderit dhe stafi i konsullatës janë aktualisht të sigurt”, thuhej në njoftimin e konsullatës.

Ndërsa sot gjatë ditës, presidenti i Rusisë Vladimir Putin e ka shpallur Shqipërinë shtet jomiqësor.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Vdes ish-trajneri i Manchester Unitedit

Story i radhës

Kovaçevski: Rritja historike e pensioneve ofron një standard cilësor të jetesës

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish