Pas krizës Rusi-Ukrainë, Finlanda blen aeroplanë F-35

Finlanda ra dakord të premten për të blerë dhjetëra aeroplanë luftarakë amerikanë F-35, duke riafirmuar lidhjet e saj të ngushta me NATO-n në një kohë tensioni midis Perëndimit dhe Rusisë në Evropë.

Vendi i Evropës veriore, në kufi me Rusinë, ishte neutral gjatë Luftës së Ftohtë dhe të premten nënshkroi një marrëveshje për të blerë 64 aeroplanë Lockheed Martin me vlerë 9.4 miliardë dollarë.

Edhe pse aeroplanët nuk do të jenë në përdorim për disa vite të tjera, sipas Finlandës deri në vitin 2027, marrëveshja tregon për bashkëpunim në rritje midis Finlandës dhe aleancës ushtarake perëndimore.

Qeveria e Helsinkit njoftoi se vendimi për të blerë avionë amerikanë, i shpallur në dhjetor, ishte pjesë e një plani afatgjatë për të forcuar sistemin e mbrojtjes së vendit, jo një përgjigje ndaj mosmarrëveshjeve aktuale midis Perëndimit dhe Rusisë për Ukrainën, raporton reuters.

Rusia ka dërguar më shumë se 100 mijë trupa pranë kufirit me Ukrainën, duke shkaktuar frikë në vendet perëndimore që planifikojnë një sulm.

Moska ka mohuar planifikimin e një pushtimi, por thotë se mund të marrë disa masa “ushtarake-teknike” nëse kërkesat e saj nuk plotësohen. Midis tyre është premtimi se NATO nuk do të pranojë anëtarë të rinj dhe se forcat perëndimore do të tërhiqen nga Evropa Lindore.

Kryeministrja finlandeze Sanna Marin tha në janar se vendi aktualisht nuk planifikon të bashkohet me NATO-n, por rezervon të drejtën.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Rritet përkrahja për Taravarin, figura të larta të ASH kërkojnë largimin e Selës

Story i radhës

Nga u ‘zhduk’ Beatrix? Refuzoi darkën me Donaldin, zbulohet ç’bëri pas përmendjes së Borës

Të fundit nga