Osmani në Nju-Jork: Vendosja e marrëdhënieve diplomatike me Republikën e Afrikës së Jugut dhe takimi me vendet e Ballkanit Perëndimor

Në kuadër të pjesëmarrjes në Debatin e përgjithshëm të nivelit të lartë në sesionin e 78-të të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, ministri i Punëve të Jashtme Bujar Osmani, sot me ministren e Punëve të Jashtme të Republikës së Afrikës së Jugut, Greis Naledi Mandisa Pardon, do të nënshkruajnë Komunikatë për vendosjen e marrëdhënieve diplomatike me Republikën e Afrikës së Jugut. Kjo, siç thuhet në kumtesën e MPJ-së, do të hapë mundësi për thellimin e llojeve të ndryshme të bashkëpunimit mes dy vendeve.

Njëherazi, në agjendën e sotme është paraparë që Osmani të marrë pjesë në takim pune me vendet e Ballkanit Perëndimor. Takimi është organizuar nga Ministri i Punëve të Jashtme dhe Zëvendëskryeministri i Qeverisë së Italisë, Antonio Tajani. Takimi mbahet në kontekst të përshpejtimit të procesit të integrimit evropian të vendeve të Ballkanit Perëndimor, si dhe për inkurajimin e bashkëpunimit rajonal.

Përveç këtyre ngjarjeve, sot Osmani do të marrë pjesë edhe në takimin e quajtur “Kërcënimi për shëndetin dhe sigurinë publike nga drogat sintetike përmes bashkëpunimit global” me ftesë të Sekretarit Amerikan të Shtetit, Entoni Blinken.

Me presidentin e Republikës së Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovskin, do të marrë pjesë në shënimin e 50 vjetorit të anëtarësimit të Gjermanisë në Kombet e Bashkuara. 

Burimi: TV21

Story i mëparshëm

Kryqi i Kuq dërgon ndihmë humanitare në Karabak

Story i radhës

“Nuk do lejojmë kalimin e kamionëve”- Banorët e 4 fshatrave në Zall Herr protestë kundër guroreve: Na kanë dëmtuar banesat e rrugët!

Të fundit nga