OBSH: Qendrat shëndetësore në Ukrainë janë sulmuar

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), ka konfirmuar “disa” sulme në qendrat e kujdesit shëndetësor në Ukrainë dhe po heton të tjera, tha të dielën shefi i agjencisë.

Sulmet shkaktuan vdekje dhe lëndime të shumta, ka shkruar Tedros Adhanom Ghebreyesus në Twitter.

“Sulmet ndaj objekteve të kujdesit shëndetësor ose punëtorëve shkelin neutralitetin mjekësor dhe janë shkelje të ligjit ndërkombëtar humanitar”, ka shkruar ai.

Inteligjenca ushtarake britanike tha të dielën se forcat ruse po synojnë zonat e populluara në Ukrainë, por se forca e rezistencës po ngadalëson përparimin rus.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Bora bllokon procesin e votimit në disa zona të Dibrës, mungon energjia elektrike

Story i radhës

Dhjetë gjërat ku gabuam gati të gjithë mbi Rusinë, dhe pushtimin e saj në Ukrainë

Të fundit nga