Një dietë detoksike me 5 hapa për të humbur peshën e fituar në dimër

Dimri ishte një kohë e rehatisë së të ngrënit dhe me aktivitet të kufizuar në natyrë. Kur temperatura bie në mënyrë drastike, njerëzit priren të bëhen më letargjikë dhe shpesh përshtatin dietën e tyre me motin, e cila është më e lartë në karbohidrate si dhe yndyrna për të mbajtur veten të ngrohtë dhe të ushqyer.

Ndërsa ngrënia e ushqimeve me yndyrë të lartë dhe karbohidrateve mund t’i sigurojë trupit ngrohtësinë e nevojshme, në terma afatgjatë këto ushqime janë të rënda për trupin dhe nuk treten kurrë siç duhet, gjë që mund të shtojë peshën e trupit gjatë verës.

Sidoqoftë, nutricionistja Pritika Bedi beson se moti i nxehtë në verë zakonisht largon energjinë nga trupi, kështu që bëhet e nevojshme të shkurtohen ato kalori të shtuara për të futur energjinë e nevojshme dhe për të moduluar peshën. Në një rast të tillë, mund të ndiqni një dietë të lehtë dhe efektive detoksifikimi që i sjell përfitime organizmit tonë në mënyra të ndryshme duke nxitur metabolizmin, duke ruajtur peshën trupore, duke promovuar lëkurë më të shëndetshme dhe gjithashtu duke hequr toksinat.

Për të filluar ditën, mund të pini një përzierje me lëng limoni, mjaltë dhe ujë. Përndryshe, mund të pini lëng të pastër amla, lëng aloe vera ose ujë kokosi për të pastruar sistemin e zorrëve dhe për të aktivizuar procesin e detoksifikimit.

Gjatë drekës, mund t’i përmbaheni perimeve të freskëta të papërpunuara, gjizës dhe thjerrëzave të ziera në avull. Duhet të sigurohet shmangia e ushqimeve ose perimeve të rënda me niseshte.

Për mbrëmje mund të pini çaj jeshil së bashku me një porcion me fruta të freskëta. Përndryshe, mund të hani karota dhe humus, një kub me çokollatë të zezë ose smoothie me kos grek.

Gjatë dietës detoksike duhet konsumuar një darkë shumë e lehtë. Mund të përfshijë një tas me sallatë, supë dhe brumë të thartë. Gjithashtu, duhet të shmangni mishin shumë të yndyrshëm ose të rëndë gjatë natës. Pra, një gjoks pule pa yndyrë ose salmon me perime duket të jetë një opsion i mirë.

Duhet të sigurohet rritja e stërvitjes fizike në mënyrë që të lejojë trupin të përdorë plotësisht përfitimet e dietës detoksike. Për më tepër, duhet të ndiqni vazhdimisht një dietë të rreptë dhe regjim stërvitjeje për të mbuluar shtimin e peshës trupore gjatë dimrit.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Rrëfimi i tmerrshëm: Gruaja e ushtarakut ukrainas tregon se si e përdhunuan ushtarët rusë

Story i radhës

Kukësi së shpejti me një fushë të re

Të fundit nga