Nga humbja e peshës te përkeqësimi i shikimit, gjërat që mund t’i ndodhin trupit tuaj në dimër

Temperaturat e ftohta priren të na mbajnë brenda dhe të na bëjnë më të prekshëm ndaj viruseve dhe infeksioneve, por përveç këtyre sëmundjeve të dimrit, moti i ftohtë mund të ndikojë në trupin tonë në një sërë mënyrash befasuese. Dhe jo të gjitha mund të jenë të dëmshme për shëndetin tonë, në fakt, është më e lehtë për ne të mbajmë peshë gjatë periudhës më të ftohtë të vitit.

Më poshtë albeu.com ju sjell disa mënyra sesi trupi ynë mund të reagojë ndaj rënies sezonale të temperaturave

Gjuha juaj punon më shumë se zakonisht

Temperaturat e ngrira i bëjnë buzët tuaja të ndihen të thata dhe ju instinktivisht i lëpini buzët shpesh për t’i hidratuar ato. Edhe pse mund t’ju japë lehtësim të përkohshëm, ky zakon në fakt mund t’i bëjë buzët e çara. Pështyma avullon shumë shpejt, duke i lënë buzët tuaja më të thata se më parë. Ai gjithashtu përmban shumë enzima që janë shumë të ashpra për buzët tuaja delikate dhe mund t’i bëjnë ato të ndihen të pakëndshme.

Mund t’ju dhembin dhëmbët

Nëse keni dhëmbë të ndjeshëm, mund të përjetoni dhimbje të mprehta dhe shpuese kur është shumë ftohtë jashtë. Ajri i ftohtë mund të arrijë nervat thellë brenda dhëmbit dhe të shkaktojë lëndimin e dhëmbëve tuaj. Dentistët rekomandojnë të merrni frymë përmes hundës kur jeni jashtë dhe të mbështillni një shall rreth gojës për ta mbajtur atë të ngrohtë dhe për të mbrojtur dhëmbët tuaj të ndjeshëm nga i ftohti i dimrit.

Sheqeri në gjak mund të rritet

Moti i ftohtë inkurajon trupin tuaj të lëshojë hormonet e stresit që rrisin nivelet e sheqerit në gjak. Për shumë njerëz, ndërsa temperatura ulet, sheqeri në gjak rritet gjithashtu, sepse kur është ftohtë, ne jemi më pak të motivuar për të dalë jashtë dhe për të ushtruar. Për shkak se aktiviteti fizik ul sheqerin në gjak, mjekët rekomandojnë stërvitjen në shtëpi në dimër për të mbajtur nën kontroll nivelin e sheqerit.

Mund të humbisni peshë

Ndërsa është e vërtetë që shumë njerëz shtojnë peshë në dimër, është gjithashtu më e lehtë për trupin të djegë kalori kur është ftohtë. Kur trupi ynë po përshtatet me temperaturat e ftohta, ne prodhojmë nxehtësi dhe djegim energji shtesë. Kur dridhemi për t’u përshtatur me të ftohtin, ne djegim më shumë kalori për të gjeneruar nxehtësi.

Mund të keni më shumë rrudha.

Ne nuk mund të fajësojmë plotësisht dimrin për më shumë rrudha, por lëkura jonë është më e ndjeshme ndaj dëmtimit gjatë stinës së ftohtë. Për shkak se ka një rënie të lagështisë në ajër gjatë muajve të ftohtë, lëkura juaj fillon të thahet. Nuk mund të mbajë ujë të mjaftueshëm, dhe si rezultat, bëhet i thatë dhe është i prirur për më shumë rrudha.

Shikimi juaj mund të përkeqësohet

Sytë tanë mund të jenë më të rrezikuar në dimër sesa në verë. Ne shpesh harrojmë të mbajmë syze dielli që bllokojnë rrezet ultraviolet në sezonin e ftohtë, por dielli që reflektohet nga bora mund të dëmtojë seriozisht sytë tanë. Shtresa e hollë e shtresës së lotit që mbulon sytë tanë është shumë e ndjeshme ndaj ajrit të thatë dhe erës që mund ta bëjnë atë me dhimbje të thatë. Mjekët rekomandojnë përdorimin e lotëve artificialë në dimër kur jeni jashtë.

 Mund të dehidratoheni më lehtë.

Gjatë muajve të dimrit, ne rrallë ndiejmë etje dhe shpesh harrojmë të pimë mjaftueshëm ujë. Për shkak se djersitemi më pak në mot të ftohtë, priremi të pimë më pak, duke menduar se jemi mjaftueshëm të hidratuar. Por ndjenja më pak e etur nuk do të thotë se trupi juaj ka nevojë për më pak ujë dhe është e rëndësishme të pini sasinë e duhur të ujit që trupi juaj ka nevojë çdo ditë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Tensionet në Ukrainë, vjen thirrja e ​SHBA-së dhe Evropës për Rusinë

Story i radhës

Muller: Muaji shkurt do të jetë sfidues pasi nis dhe Championsi

Të fundit nga