Në vend se të kërkoni falje për gjithçka, mund të thoni këto fjalë

Çelësi i besimit në vete? Ndaloni së kërkuari falje! Gratë kanë dy herë më shumë gjasa se burrat të thonë “më fal”, pavarësisht situatës – dhe kjo ka një mënyrë të poshtër për të rritur stresin dhe për të ulur vetëvlerësimin.

Mirëpo, ekspertët ndajnë mënyra të thjeshta për të kuruar sëmundjen e nevojës për t’u kënaqur. Ju telefononi motrën tuaj për të folur për një pengesë financiare të kohëve të fundit, por para se të filloni, e gjeni veten duke thënë: “Më fal që të shqetësoj”.

Tingëllon e njohur? Kërkimi i faljes është bërë një refleks për shumë prej nesh, ky reagim i gjurit jo vetëm që rrit nivelet tona të stresit , por komprometon vetëvlerësimin tonë.

Gratë janë të prirura për të kërkuar falje, zbulon neuroshkencëtarja Kristen Willeumier, duke shpjeguar se gratë tregojnë më shumë aktivitet sesa burrat në qendrën e emocioneve dhe lidhjes së trurit. “Ne duam t’i mbajmë të gjithë të lumtur”, thotë ajo. “Por ky impuls me qëllim të mirë kontribuon në ‘sindromën e faljes’, e cila ushqen dyshimin për veten”.

Ndërsa faljet e vërteta për diçka që kemi bërë gabim na bëjnë të ndihemi më mirë, gratë që kërkojnë falje për gjëra të padëmshme raportojnë se ndihen të shfryra, thotë Maja Jovanovic. “Çdo keqardhje e panevojshme trimëron kritikun tonë të brendshëm”.

Fatmirësisht, ne mund të çlirohemi nga sindroma “më fal”. “Kur çlirojmë ankthin e shkaktuar nga kërkimi i vazhdueshëm i faljes për veten tonë, ne jemi në gjendje të rimarrim fuqinë tonë dhe të përgjigjemi në një mënyrë që i shërben të mirës sonë më të lartë”, siguron Willeumier.

Këtu janë disa mënyra të thjeshta për të fikur pikën e ndjesisë së nxitur nga stresi dhe për të krijuar besim të vërtetë:

Nëse kërkoni falje ‘impulsisht’, bëni një pauzë;
Nëse kërkoni falje për fitoret tuaja, përdorni mirënjohjen;
Nëse drejtoheni me “Më falni”, filloni me optimizëm;
Nëse kërkoni falje për nevojat, thjesht thoni ‘të lutem’.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

SHBA dhe aleatët pritet t’i heqin Moskës statusin e vendit më të favorizuar në tregti

Story i radhës

Rahoveci gjunjëzon Vëllaznimin, Phoenix Trepçën

Të fundit nga