Në Shqipëri 6 të vdekur dhe 1562 të reja me COVID-19

Gjashtë persona kanë humbur jetën nga COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit në vend, ndërsa janë konfirmuar 1562 raste të reja me virusin.

Infektimet e reja kanë dalë nga 5779 testime që janë kryer, nga ku janë konfirmuar edhe 1642 qytetarë të shëruar. Që prej fillimit të pandemisë në vend janë regjistruar 225,835 raste shërimi nga COVID.

Në Shqipëri janë aktualisht 23,419 të infektuar me COVID-19. 127 persona janë të shtruar në spital, 9 prej të cilëve ndodhen në gjendje më të rënduar shëndetësore.

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, si edhe të zbatojnë masat kundër COVID.

Çdo qytetar mbi 16 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose në pikën më të afërt të vaksinimit. Kjo vlen edhe për fëmijët mbi 12 vjeç me probleme të sistemit imunitar, me rekomandim nga mjeku.

Statistika për datën 26 janar 2022 nga Ministria e Shëndetësisë

Raste të reja ditore 1562

Të shëruar në 24 orë 1642

Të shtruar në spitale 127

Humbje jete në 24 orë 6

Testime ditore 5779

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 10896

Fier 1902

Shkodër 1861

Elbasan 1514

Vlorë 1419

Durrës 1338

Gjirokastër 1241

Korçë 937

Berat 925

Lezhë 824

Kukës 305

Dibër 257

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Почина партизанката од Битола Ратка Бакалиноска

Story i radhës

​Lëndohet Franck Kessie

Të fundit nga