Në një kohë të vështirë për Pallatin, mbretëresha Elizabeth përgatitet të festojë 70 vjet në fron

Mbretëresha Elizabeth do të mbushë shtatëdhjetë vjet në fronin britanik, Jubileun Platinum , më 6 shkurt 2022 . Megjithatë, kjo ngjarje e rëndësishme për familjen mbretërore si dhe për Mbretërinë e Bashkuar po përkon me një realitet të pakëndshëm.

Nga akuzat e nipit të djalit të nipit të Princit Andreë për racizëm në Shtetet e Bashkuara, deri te akuzat për racizëm brenda familjes mbretërore, familja e 95-vjeçares Elise, e cila u kurorëzua mbretëreshë më 6 shkurt 1952, u përball me tituj kaq të ashpër.

Respekti për mbretëreshën është aq i madh, saqë sa është gjallë, institucioni me një histori gati 1000 vjeçare duket i sigurt. Megjithatë, ajo që do të pasojë është e pasigurt.

“Monarkia dhe mbretëresha janë sinonim i shumicës së qytetarëve”, tha për Reuters Graham Smith, kreu i organizatës antimonarkike Republic, e cila ka intensifikuar fushatën e saj. “Pas mbretëreshës, gjithçka është e hapur për drejtimin që do të marrë opinioni publik”, vëren ai.

Sipas tij, edhe pse heqja e monarkisë kërkon vetëm votim në parlament për një projektligj, ka shumë gjasa që paraprakisht të mbahet një referendum.

Fati i monarkisë ka luhatur që kur paraardhësi i Elizabeth, Mbreti Norman I i Normandisë, pushtoi Anglinë, por Britania ishte një Republikë vetëm gjatë dekadës pas ekzekutimit të mbretit Charles I në 1649.

Gjatë mbretërimit të Elizabeth, komenti më i keq publik ishte në vitet 1990, kur martesat e tre fëmijëve të saj dështuan dhe sigurisht në 1997, kur Princesha Diana, gruaja e parë e trashëgimtarit të fronit, u vra në një aksident automobilistik.

Ndryshimi i opinionit publik?

Sondazhet tregojnë se një shumicë komode beson se monarkia duhet të mbetet në vend, me 83% në favor të Mbretëreshës Elizabeth, sipas një sondazhi të dhjetorit. Por ka shenja shqetësuese për gjakun blu.

Nëntorin e kaluar, Ishujt Barbados u bënë zyrtarisht Republikë, duke hequr Mbretëreshën Elizabeth nga posti i kreut të shtetit, Princi Charles është shumë më pak popullor dhe mbështetja për monarkinë duket se po bie në mesin e qytetarëve më të rinj, me sondazhet e opinionit që tregojnë se duan të marrin nën 30 vjeç. shpëtoj nga monarkia.

Për disa britanikë, skandalet që përfshijnë kryeministrin Boris Johnson dhe periudha e trazuar e presidencës së Donald Trump në SHBA e bëjnë zgjedhjen e një kreu të zgjedhur të shtetit më pak tërheqëse. Institucioni gjithashtu vazhdon të mbështesë fuqishëm pallatin.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Nvidia tërhiqet nga blerja e ARM

Story i radhës

Një astrolog zbulon dobësitë më të mëdha të shenjës së Ujorit

Të fundit nga