​Në Arktik regjistrohet temperatura rekorde 32.5 gradë Celsius

Parashikimet e ndryshimeve klimatike thonë se ngrohja globale do t’i bëjë këto ngjarje më të mundshme, me valët e të nxehtit që rriten më intensive, më të shpeshta dhe më të gjata.

Vendet në të gjithë Evropën thyen rekordet e temperaturës në qershor me 32.5 gradë Celsius të paprecedentë të raportuar në Rrethin Arktik.

Instituti Meteorologjik i Norvegjisë ka paralajmëruar se temperaturat e larta janë një sinjal i qartë i ndryshimit të klimës.

Në Banak (gadishull i vogël në Norvegji), ku u thye rekordi i ri, temperaturat mesatare për qershorin janë 13 gradë Celsius.

“Shumë rekorde të temperaturave të qershorit kanë rënë në Azi, Afrikën e Veriut, pjesë të Arktikut dhe Evropë. Stacionet në të gjithë Skandinavinë të mërkurën kishin ‘ditë tropikale’ mbi 30 gradë. Azia Qendrore dhe Japonia janë kapur nga nxehtësia e madhe,” shkroi Organizata Botërore Meteorologjike në Twitter.

Parashikuesit thanë se një fund jashtëzakonisht i hershëm i sezonit të shirave të Japonisë ka çuar në temperatura të përhapura mbi 35 gradë Celsius.

Qeveria japoneze po u bën thirrje qytetarëve të saj që të shkurtojnë përdorimin e energjisë elektrike sa më shumë që të jetë e mundur, ndërsa përdorin kondicionerët për të mbajtur të sigurt.

Tokio arriti 37 gradë Celsius – dhe është e pazakontë të shohësh një nxehtësi të tillë në këtë pikë të vitit.

Vala e të nxehtit ka bërë të ndjehet prezenca e saj edhe në të gjithë Evropën.

Paralajmërimet për të nxehtin janë ende në fuqi në të gjithë Poloninë, me stuhi të pritura për shkak të rënies së të nxehtit.

Në Itali, thatësira më e keqe në 70 vjet ka bërë që uji i kripur nga deti Adriatik të kthehet në lumin më të gjatë të vendit – duke dëmtuar më tej të korrat e dëmtuara nga vala e hershme e verës.

Dhe në Afrikën e Veriut, temperaturat e larta dhe zjarret kanë ndikuar keq në korrjen e drithit në Tunizi.

Meteorologia e Sky News, Kirsty McCabe tha se temperaturat e larta në Evropë janë si pasojë e presionit të lartë të ajrit të nxehtë nga veriu afrikan.

“Projeksionet e ndryshimeve klimatike thonë se ngrohja globale do t’i bëjë këto ngjarje më të mundshme, me valët e të nxehtit që rriten më intensive, më të shpeshta dhe më të gjata,” tha McCabe.

Në fillim të kësaj jave, programi i BE-së për vëzhgimin e tokës Copernicus paralajmëroi se qindra miliona njerëz janë ndikuar nga këto valë të nxehti – “me implikime për shëndetin dhe mirëqenien, bujqësinë dhe furnizimet ushqimore, çmimet dhe kërkesën e energjisë, dhe ekosistemin natyror”.

Copernicus shtoi se megjithëse këto valë të nxehtit ishin të jashtëzakonshme, ato nuk janë të papritura – dhe ato do të vazhdojnë ndërsa klima vazhdon të ngrohet globalisht.

Në Britaninë e Madhe, shifrat e përkohshme nga Met Office tregojnë se temperatura mesatare për qershorin 2022 ishte 13.9 gradë Celsius ose 0.6 më e shumë se mesatarja afatgjatë 1991-2020.

Deri më tani, asnjë muaj i vetëm në 2022 nuk ka dhënë një temperaturë mesatare që është nën mesataren – dhe periudha nga janari në qershor ka qenë në top pesëshen më të ngrohtë për Britaninë e Madhe në një seri nga viti 1884.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Shumë keq iu shkruhet maqedonasve ndaj Bullgarisë

Story i radhës

Si të kontrolloni nëse ai është njeriu i duhur për ju? Bëjini vetes 3 pyetje

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish