Moti i keq në Brazil, të paktën 19 persona të vdekur

Shirat e rrëmbyeshëm në Brazil kanë lënë të paktën 19 persona të vdekur si dhe nëntë të tjerë të lënduar.

Stuhia shkaktoi rrëshqitje të dheut në Sao Paulo të Brazilit, raporton BBC-ja.

500 familje kanë mbetur pa shtëpi si pasojë e kësaj fatkeqësie natyrore.

Guvernatori i Sao Pauolos, Joao Doria, ka lëshuar fonde emergjente për të ndihmuar zonat e prekura.

Ministria Federale e Zhvillimit Rajonal në Brazil, deklaroi se gjendja është duke u monitoruar.

Moti i keq në disa pjesë të botës ka rritur aktivizimin për luftimin e ndryshimeve klimatike, pasi e shohin si faktorin kyç në çrregullimin natyror.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Demokracia e primareve dhe impakti pozitiv i saj!

Story i radhës

Reagon Lureta Zyba pas lajmeve se ishte pjesëtarja e grupit kriminal të Mario Millosheviqit

Të fundit nga