Moska veçanërisht duhet të jetë e lumtur, mbi rizgjedhjen e Erdoganit

Recep Tayyip Erdoğan mbetet kreu i shtetit turk. Ai fitoi në balotazh ndaj kundërshtarit të tij Kemal Kılıçdaroğlu. sipas ekspertit turk Ronald Meinardus Moska në veçanti, duhet të jetë e kënaqur me rezultatin e zgjedhjeve.

Sa i përket marrëdhënieve ndërkombëtare, pak ka të ngjarë të ndryshojë tani që Erdoğan mbetet kreu i shtetit të Turqisë. Veçanërisht në Moskë, rizgjedhja e tij duhet të jetë shkak për festë.

Në fund të fundit, thuhet se Erdogan ka marrëdhënie të mira me presidentin rus Vladimir Putin. Vetëm pak ditë para balotazhit të zgjedhjeve, ai deklaroi se do të vazhdojë të bashkëpunojë ngushtë me Rusinë dhe se nuk ka ardhur ende koha, për miratimin e anëtarësimit të Suedisë në NATO.Erdogan vazhdimisht ofron të ndërmjetësonte në luftën e Ukrainës. Për këtë ai fiton lëvdata në Perëndim. Aleatët janë më pak entuziastë për lidhjet ekonomike të Turqisë me Rusinë.

Meinardus beson se presidentit turk “i pëlqen roli i një burrë shtetasi të kërkuar ndërkombëtarisht, i cili negocion me më të fuqishmit në botë në baza të barabarta”. Dhe: “Putini mbështetet në kalin e duhur të tij” (Erdoganin).

Berlini nuk do të shkëputet nga Ankaraja

Berlini, nga ana tjetër, ka të ngjarë të jetë më pak entuziast për rezultatin e zgjedhjeve. “Erdoğan konsiderohet një partner jashtëzakonisht i vështirë për zyrtarët gjermanë”, shpjegon Meinardus.

Shpërbërja e shtetit të së drejtës dhe shkelja e të drejtave të njeriut në një front të gjerë, pengon një normalizim të marrëdhënieve të Turqisë me BE-në dhe në mënyrë indirekte me Gjermaninë.

Megjithatë, as Berlini nuk do të shkëputet me Ankaranë, as anasjelltas, sepse do ishte shumë në rrezik për këtë. Të dy vendet mbajnë marrëdhënie të ngushta ekonomike me njëri-tjetrin. Për shembull, Gjermania eksporton automjete në Lindjen e Mesme, ndërsa tekstile, artikuj lëkure dhe ushqime importohen nga Turqia./ Focus.de

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Kryetarët e komunave veriore marrin thirrje nga ambasadori i ShBA-ve, Peci i Zveçanit “ia kërkoi pikat e rendit të takimit”

Story i radhës

Espanyoli i Bares bie zyrtarisht nga kategoria

Të fundit nga