Momenti kur helikopterët rusë qëllojnë në qytetin port të Mariupolit

Prej tre ditësh qyteti port në Mariupolit është nën rrethimin e rusëve. Së fundmi BB ja publikuar pamjet e verifikuara nga sulmet e helikopterëve rus në Mariupolit.

Qyteti jugor ukrainas, ka më shumë se 400 000 njerëz dhe ndodhet në afërsi të kufirit rus. Qyteti i Mariupolit është një pikë kyçe për krijimin e një korridori tokësor që lejon rebelët e mbështetur nga Rusia në Luhansk dhe Donetsk të bashkojnë forcat në Krime.

Ndërkohë që nga rrethimi nga forcat ruse në qytet është ndërprerë furnizimi me energji elektrike dhe me ujë, pas sulmit të vazhdueshëm të bombardimeve.

Në kuadër të kësaj situate zyrtarët e qytetit kanë paralajmëruar për një krizë humanitare.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Çfarë ilaçesh blenë shqiptarët gjatë pandemisë

Story i radhës

Përflitet se është në pritje të ëmbël, Xhensila Myrtezaj sqaron të vërtetën

Të fundit nga