Moldavia ndalon transmetimet e lajmeve ruse

Parlamenti i Moldavisë miratoi të enjten një ligj që ndalon transmetimin e programeve ruse të lajmeve në vend, ku tërheqja e luftës midis interesave pro-perëndimore dhe pro-ruse është intensifikuar me konfliktin në Ukrainë, raporton Euronews, përcjell Bota sot.

Sipas ligjit për “sigurinë e informacionit”, ndalohet “transmetimi në radio dhe televizion i lajmeve, programeve ushtarake, politike dhe analitike nga vendet që nuk kanë ratifikuar Konventën Evropiane për Televizionin Ndërkufitar”.

Gjithashtu, 50% e programeve të huaja të transmetuara në televizion duhet të vijnë nga Bashkimi Evropian, Shtetet e Bashkuara ose nënshkruesit e kësaj konvente evropiane.

Në terma konkretë, kanalet televizive moldave do të mund të transmetojnë vetëm filma, seriale, programe muzikore ose programe zbavitëse ruse.

Autoritetet ruse kanë qenë shumë kritike ndaj Moldavisë, një vend me një shumicë rumune-folëse, por një pakicë të madhe rusisht-folëse, veçanërisht pasi ajo ka mbështetur fuqishëm Kievin që nga fillimi i luftës.

Qeveria ka pranuar refugjatët e luftës, ka aplikuar për anëtarësim në BE dhe i është premtuar një rritje e konsiderueshme e ndihmës ushtarake nga Perëndimi.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

“Top tu baft pushka”, këngë e re me motive patriotike nga Gold AG

Story i radhës

Ademi do të kryesojë Konferencën e Tetëmbëdhjetë të KOSAP-it

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish