Ministria ruse: 20 të vrarë në Donetsk

Ministria ruse e mbrojtjes thotë se 20 persona janë vrarë dhe nëntë janë plagosur në sulm.

BBC nuk ka qenë në gjendje të verifikojë në mënyrë të pavarur këto pretendime.

Reuters raporton se Kremlini e ka përshkruar sulmin si një tragjedi dhe një sulm ndaj civilëve, duke shtuar se “duket se bosët e Ukrainës përtej oqeanit po i japin urdhra ushtrisë ukrainase”.

Ukraina ka mohuar akuzat se ka nisur sulmin, shkruan BBC, përcjell “Bota sot”.

Donetsk, në lindje të Ukrainës, është një nga zonat separatiste të kontrolluara nga rebelët, ku luftimet kundër forcave ukrainase janë zhvilluar që nga viti 2014. Një nga kërkesat e presidentit rus Vladimir Putin për të ndaluar luftën është njohja e pavarësisë së rajonit lindor. 

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Kokëfortësia e Demit, arroganca e Luanit, këto janë të metat e çdo shenje horoskopi

Story i radhës

Krimet e tmerrshme të Rusisë do të ndalen – Izraeli me rol kyç/ Shqiptarët e kanë shansin historik të faktorizohen në regjion

Të fundit nga