Ministria britanike e mbrojtjes: Rusia përdor sulme ajrore dhe artilerie për të avancuar në Donbas

Ministria britanike e mbrojtjes ka thënë se Rusia po përdor raketa ajrore dhe sipërfaqësore për të penguar lëvizjen e përforcimeve dhe furnizimeve ukrainase në rajonin lindor të Donbasit, përcjell Bota sot.

Rritja e përdorimit të municioneve të padrejtuara ka shkaktuar “shkatërrim të gjerë” si dhe viktima civile, tha ministria në përditësimin e saj të rregullt të inteligjencës.

Megjithatë, sulmet kanë “dështuar të kenë një ndikim domethënës në konflikt” dhe stoku i artilerisë ruse është varfëruar ndjeshëm.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Sot votohet Presidenti i ri, Meta poston momente nga udhëtimi në Stamboll

Story i radhës

Tetova sot kryeqendër, Koncert Spektakolar në sheshin Iliria

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish