Mijëra protestues në Cyrih kundër luftës në Ukrainë

Mijëra njerëz u mblodhën në Cyrih të shtunën në mëngjes për një demonstratë paqeje të miratuar, shkruar SRF transmeton “Bota sot”.

Ata kërkojnë një armëpushim të menjëhershëm, negociata diplomatike dhe tërheqjen e trupave ruse.

Pjesëmarrësit u takuan në Platzspitz pranë stacionit kryesor të trenit.

Nga atje ata do të marshojnë nëpër qendrën e qytetit deri në Sechseläutenplatz, ku më pas është planifikuar një tubim me fjalime.

Sindikatat, PS dhe të Gjelbërit, ndër të tjera, kishin bërë thirrje për tubim. Organizatorët presin deri në 20,000 pjesëmarrës.

Sipas thirrjes për demonstrata, nuk ka asnjë justifikim për sulmin ndaj Ukrainës, i cili shkel parimet e Kartës së OKB-së, të drejtën ndërkombëtare dhe njerëzimin. Mitingje të tjera janë planifikuar për pasdite në Bernë dhe Gjenevë, ndër të tjera.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Pse Putin vazhdon të flasë për Kosovën?

Story i radhës

Ademi priti kryesinë e Ligës së Veteranëve të Futbollit 

Të fundit nga