​Mënyrat për t’i dhënë fund rënies së flokut

Lindja e fëmijës, përdorimi i tepërt i produkteve për flokët ose, le të themi, sindroma e Hashimotos janë disa nga arsyet pse flokët ju bien më shumë kohët e fundit.

Në baza ditore, çdo person humbet mesatarisht 60 deri në 100 qime, thotë ekspertja e flokëve dhe lëkurës së kokës, Anabel Kingsley. Megjithatë, nëse mendoni se kohët e fundit po bien gjithnjë e më shumë flokë dhe se po bëhen më të hollë, këto mund të jenë arsyet për këtë:

Rënia e flokëve pas lindjes: Gjatë shtatzënisë, hormonet mund të shkaktojnë përmirësim të cilësisë së flokëve dhe densitet më të lartë, të cilat mund të ndryshojnë sërish ‘të vjetra’ sapo fëmija juaj të lindë, raporton Wellness Mama. 

Pas lindjes së foshnjës, këto fije të trasha do të fillojnë të lëshojnë flokët ngadalë dhe flokët tuaj do të duken më të hollë se kurrë.

Mosbalancimi i hormoneve ose teprica e hormoneve mashkullore: Rënia e flokëve te gratë që i ngjan tullacëve mashkullorë mund të nënkuptojë çekuilibër të hormoneve ose tepricë të hormoneve mashkullore. Kjo gjendje, kur trupi i një gruaje prodhon shumë hormone mashkullore, të quajtura androgjene, quhet hipendrogjenizëm. 

Shkaku më i zakonshëm i hiperondrogjenizmit është sindroma e vezores policistike (PCOS). Gjithashtu lidhet me rënien e flokëve, obezitetin, aknet, ciklet menstruale të parregullta dhe infertilitetin. 

Për këtë lloj rënie të flokëve, mjekët shpesh rekomandojnë medikamente për terapi hormonale, por këto medikamente fatkeqësisht mund të shkaktojnë efekte anësore dhe nuk janë të sigurta gjatë shtatzënisë. Gjithashtu, ndryshimet hormonale gjatë menopauzës mund të kontribuojnë gjithashtu në rrallimin e flokëve.

Problemi mund të jetë te gjenet: Edhe pse kjo nuk është aq e zakonshme sa format e tjera të rrallimit dhe rënies së flokëve, por rënia e flokëve mund të shkaktohet edhe gjenetikisht. 

Problemet e tiroides: Mosbalancimi i hormoneve të tiroides mund të ndikojë në folikulat e flokëve dhe të shkaktojë rënie të flokëve, ndërsa hipotiroidizmi ose funksioni i ngadaltë i tiroides gjithashtu mund të çojë në mungesë hekuri që e bën rrallimin e flokëve edhe më keq.

Stresi: Kur jemi nën stres, trupi ynë mund të reagojë duke rritur hormonet mashkullore. Kjo më pas mund të shkaktojë probleme të lëkurës së kokës si zbokthi dhe humbja e flokëve. Stresi gjithashtu mund të çojë në ndryshime në dietë dhe mund të dëmtojë tretjen tuaj, gjë që rrit gjithashtu problemin e rënies së flokëve.

Mangësi ushqyese: Nivelet e ulëta të vitaminës B12 mund të shkaktojnë nivele të ulëta të energjisë, lodhje dhe rënie të flokëve.

Trajtimet konvencionale dhe natyrale të rënies së flokëve

Sipas klinikës Mayo, medikamentet që jepen zakonisht për humbjen e flokëve mund të shkaktojnë dhimbje gjoksi, rrahje të shpejta të zemrës, kruajtje, lëkurë, skuqje dhe acarim të kokës dhe një dëshirë më të dobët seksuale. Për më tepër, ato jo vetëm që ndihmojnë në rritjen e flokëve në kokë, por në përgjithësi përmirësojnë rritjen e të gjithë flokëve, përfshirë edhe mustaqet!

Një studim i vitit 2014 zbuloi se vetëm 30% e njerëzve që provojnë ilaçe kundër rënies së flokëve vazhdojnë t’i marrin ato, ndërsa të tjerët kanë shumë efekte anësore. Sigurisht, fillimisht duhet të konsultoheni me mjekun tuaj dhe vetëm atëherë të vendosni saktësisht se çfarë hapash duhet të ndërmerrni. Lajmi i mirë është se përveç medikamenteve, ka disa mënyra natyrale me të cilat mund të riktheni shkëlqimin dhe dendësinë e flokëve tuaj.

Ushqyese dhe vitamina

“Ne jemi ajo që hamë dhe e njëjta gjë vlen edhe për flokët tanë”, thotë Katie Wells për Wellness Mom. Një trup i kequshqyer, i cili është i privuar nga vitaminat dhe mineralet dhe është nën stres, nuk mund të mbajë një skalp të shëndetshëm. Prandaj, Instituti Kombëtar i Shëndetit, Zyra e Suplementeve Dietike rekomandon lëndët ushqyese të mëposhtme për të ndihmuar në ruajtjen e flokëve të shëndetshëm dhe të trashë:

Hekuri – Qelizat e kuqe të gjakut kanë nevojë për hekur për të punuar dhe për të transferuar lëndët ushqyese nga gjaku në lëkurën e kokës, dhe burimet e mira të hekurit përfshijnë mishin e kuq dhe gocat e detit.

Vitamina C – Ky antioksidues është thelbësor për përthithjen e duhur të hekurit. Më së shumti gjendet në agrumet dhe specat.

Vitamina A – Lëkura e kokës ka nevojë për vitaminë A për të krijuar sebum, një lëng i trashë që hidraton flokët. Më së shumti gjendet te kafshët që ushqehen në kullota të hapura, në vezë dhe në merluc.

Biotina – Kjo vitaminë ndihmon në mbajtjen e flokëve të fortë për të parandaluar thyerjen dhe rënien e tyre. Më së shumti gjendet tek e verdha e vezës dhe salmon.

Zinku – Ndihmon në rritjen dhe rinovimin e indeve, përfshirë flokët. Mishi i viçit dhe farat e kungullit janë burimet e tij të shkëlqyera.

Hibiskus – Përveçse është i shijshëm, çaji hibiskus mund të ndihmojë edhe në përmirësimin e gjendjes së flokëve tuaj. Një studim i vitit 2003 zbuloi se hibiskusi përmirëson rritjen e flokëve sepse përmban një sasi të madhe të vitaminës C. Mund të përdoret gjithashtu si shpëlarës flokësh.

Niacina

E njohur edhe si vitamina B3, niacina është thelbësore për skalp dhe flokë të shëndetshëm. Një studim i vitit 2005 në revistën Cosmetic Dermatology ekzaminoi këtë vitaminë dhe 60 gra me rënie gjenetike të flokëve morën pjesë në studim. Duke e përdorur në një periudhë vetëm 6 mujore, ata vunë re një zhvendosje të madhe përpara dhe reduktuan rënien e flokëve.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Agjenti i Lewandowskit zbulon planin e fshehtë të Bayernit

Story i radhës

​Erdogan zemërohet me kryeministrin grek: Ai nuk ekziston më për mua

Të fundit nga