Manovrat ushtarake ruso-bjelloruse në Ukrainë, Zelensky i quan presion psikologjik

Rusia dhe Bjellorusia nisën sot manovrat e përbashkëta të planifikuara ushtarake, që kanë ngritur shqetësimin e vendeve perëndimore nga frika se Moska po planifikon një përshkallëzim të madh të konfliktit në Ukrainë.

Ministria ruse e Mbrojtjes konfirmoi në një deklaratë fillimin e manovrave në Bjellorusi (të quajtura ”Union Resolve 2022”), të planifikuara për të vazhduar deri më 20 shkurt, të cilat do të fokusohen në “shtypjen dhe zmbrapsjen e agresioneve të jashtme”, raporton atsh.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i quajti sot manovrat e përbashkëta ushtarake të nisura nga Rusia dhe Bjellorusia përgjatë kufirit të ish-republikës së tij Sovjetike si “një presion psikologjik”.

“Dislokimi i forcave në kufi është presioni psikologjik i fqinjëve tanë. Sot kemi fuqi të mjaftueshme për të mbrojtur vendin tonë me nder”, theksoi Zelensky në një deklaratë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Bekteshi: Mbaroi muaji i mjaltit për Kasamin! Të publikohen kontratat në vepër për muajin janar dhe shkurt

Story i radhës

Çfarë po jua ‘kërcënon’ më shumë jetën seksuale?

Të fundit nga