Lukashenko sugjeron bashkëpunim trepalësh me Moskën dhe Phenianin

Presidenti rus Vladimir Putin mbajti një takim të premten me aleatin e tij bjellorus, Aleksandër Lukashenko i cili propozoi që Minsku t’u bashkohet përpjekjeve të Moskës për të rigjallëruar aleancën me Phenianin.

Propozimi i tij vjen pas takimit të nivelit të lartë të presidentit Putin me udhëheqësin e Koresë së Veriut, Kim Jong Un.

Presidenti i Bjellorusisë u takua me homologun e tij rus në vendpushimin e Detit të Zi të Soçit dhe presidenti Putin tha se do ta informonte zotin Lukashenko lidhur me bisedimet me udhëheqësin koreano-verior, që siç tha ai kishin të bënin me situatën në rajon dhe atë në Ukrainë, raporton VOA.

Zoti Lukashenko u përgjigj duke propozuar një bashkëpunim trepalësh.

Burimi: GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Ahmeti takon Hahn: Ta vazhdojmë rrugën drejt BE

Story i radhës

Erdoğan: Türkiye synon të jetë në mesin e liderëve të epokës së re

Të fundit nga