Luftimet e ashpra vazhdojnë në Severodonetsk, thanë zyrtarët ukrainas

Forcat ukrainase informuan të enjten mbrëma se beteja për qytetin e Severodonetskut vazhdon të jetë e vështirë.

Situata është vazhdimisht e vështirë. Mbrojtësit tanë po mbajnë vijën e mbrojtjes, duke e rrafshuar vijën e mbrojtjes”, tha në televizionin kombëtar Serhiy Hayday, kreu i administratës ushtarake të rajonit lindor të Ukrainës, Luhansk.

Ai u shpreh se luftimet më të ashpra vazhdojnë në Severodonetsk.

Qyteti ka pasur beteja intensive ditët e fundit.

Hayday akuzoi rusët për përdorimin e “gënjeshtrave dhe propagandës” për të pretenduar fitoren në Severodonetsk.

Ndërsa “rusët kishin raportuar tashmë se kishin marrë qytetin”, tha zyrtari, forcat ruse kishin tërhequr disa nga njësitë e tyre.

Oleksandr Striuk, kreu i administratës ushtarake të Severodonetsk, tha në televizion të enjten se ka “luftë të vazhdueshme në rrugë”.

Situata humanitare në qytet është kritike. Ura është nën zjarr, kështu që është e pamundur të dërgohen mallra. Nuk ka furnizim me ujë”, tha Striuk, shkruan CNN

Forcat e Armatosura të Ukrainës kontrollojnë afërsisht një të tretën e qytetit tani,” shtoi ai dhe tha se do të jetë “shumë e vështirë të çlirohet Severodonetsk [nëse bie]”.

Hayday tha se nuk ka beteja të drejtpërdrejta në qytetin fqinj Lysychansk, por ai akuzoi forcat ruse për granatimet e rënda të zonës.

Nëse trupat ruse do të merrnin kontrollin e Lysychansk dhe Severodonetsk, ajo do të vendoste të gjithë rajonin e Luhanskut nën kontrollin e Moskës.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Kryeministri ende nuk ka dalë nga burgu!

Story i radhës

Meshkujt mund të largohen nga femra edhe pse e duan – 6 arsye pse ndodh kjo

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish