LIVE: Ukraina e shkatërruar nga lufta me rusët/ Vjen thirrja për ta përfunduar luftën – detajet e fundit

Kryepeshkopi rus thirrje: Jepini fund luftës në Ukrainë

Kryepeshkopi i rajonit perëndimor të Belgorodit të Rusisë ka bërë thirrje për t’i dhënë fund “gjakderdhjes në tokën ukrainase”. Deklarata e tij është e rrallë  që bie ndesh me politikën e Kremlinit.

Vërejtjet e tij, të raportuara në mediat ruse , pasuan një seri sulmesh raketore në qytetet ruse të Belgorod dhe Kursk në kufirin e Ukrainës, për të cilat Moska ka fajësuar Kievin.

Mbrëmë, raketa nga forcat e armatosura të Ukrainës goditën njerëzit e Belgorodit që flinin në zonat e banuara”, shkroi kryepeshkopi, në një deklaratë të postuar në faqen zyrtare të kishës.

Midis të vdekurve ishin banorë të rajonit të Kharkivit, të Ukrainës që erdhën për të kërkuar strehim nga lufta në Belgorodin paqësor.

“Ne bëjmë thirrje për një lutje të veçantë për t’i dhënë fund gjakderdhjes që po ndodh në tokën ukrainase, por që sot ka arritur edhe në shtëpitë tona”, tha ai. 

Johnson: Do ta nxjerrim grurin nga Ukraina nëpërmjet Danubit

Udhëheqësit e grupit G7 po shikojnë mundësinë e nxjerrjes së drithit shumë të nevojshëm ukrainas jashtë vendit, nëpërmjet lumit Danub, ka njoftuar kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson.

Organizata Botërore e Tregtisë tha se një krizë ushqimore si rezultat i luftës në Ukrainë mund të zgjasë me vite pa ndërhyrje.

Miliona tonë drithë janë vendosur në magazina dhe portet e Ukrainës që nuk mund të eksportohen për shkak të një kombinimi të minave kundër anijeve në Detin e Zi dhe një bllokadë detare ruse.

Johnson thotë se Mbretëria e Bashkuar nuk do të shkelë Konventën e Montreux – një marrëveshje ndërkombëtare që rregullon trafikun detar në Detin e Zi dhe ka zgjidhje alternative që nuk përfshijnë praninë e luftanijeve britanike.

Johnson sqaroi se nxjerrja e grurit nga Ukraina mund të përfshijë një qasje më të ashpër.  “Ne po shikojmë gjithashtu mundësinë e përdorimit të lumenjve, duke përdorur Danubin në veçanti”, tha ai.

BE-ja do të krijojë platformë për rindërtimin e Ukrainës

Një program i stilit të Planit Marshall do të nevojitet për të rindërtuar Ukrainën” ka thënë Sekretarja e Jashtme, Liz Truss.

Truss ka thënë se Mbretëria e Bashkuar ishte vendosur në mbështetjen e saj për integritetin territorial të Ukrainës dhe do të vazhdojë të udhëheqë në mbështetjen e planit të rindërtimit.

Ky duhet të jetë një plan i ri Marshall për Ukrainën dhe duhet të drejtohet nga vetë Ukraina. Ne do të shtyjmë për investime të menjëhershme dhe për ta nxitur rritjen ekonomike sepse është absolutisht e domosdoshme që të fusim në lëvizje ekonominë e Ukrainës. Ne duhet të jemi në gjendje të mbështesim ukrainasit në Ukrainë, ne duhet t’u japim njerëzve shpresë për të ardhmen dhe duhet t’u japim atyre mjetet për të qenë në gjendje të mbështesim veten”, ka thënë Truss.

Shefja e BE-së, Ursula Von der Leyen ka thënë se BE do të krijojë një platformë rindërtimi për të koordinuar rindërtimin e Ukrainës pas luftës së saj me Rusinë.

Ukrainë, mbi 100 miliardë dëme në infrastrukturë nga pushtimi rus

Ukrainës do t’i duhen 750 miliardë dollarë për një plan rimëkëmbjeje pas pushtimit të Rusisë, ka thënë kryeministri ukrainas, Denys Shmygal.

Duke folur me liderët në Konferencën e Rimëkëmbjes së Ukrainësë në qytetin zviceran të Luganos, Shmygal ka thënë se kishte mbi 100 miliardë dollarë dëme në infrastrukturën ukrainase nga pushtimi rus.

Ai k a thënë tutje se plani i rimëkëmbjes duhej të ishte në tre faza dhe e para do të fokusohej në rregullimin e gjërave që kanë rëndësi për jetën e përditshme të njerëzve si furnizimi me ujë.

Shmygal shtoi se qeveria ukrainase besonte se një burim kyç financimi për planin e rimëkëmbjes duhet të jenë asetet e konfiskuara nga rusët.

Zelensky: Po zhvillojmë bisedime me Turqinë dhe OKB-në për eksportet e grurit

Ukraina po zhvillon bisedime me Turqinë dhe Kombet e Bashkuara për të siguruar garanci për eksportet e grurit nga portet ukrainase, tha të hënën presidenti Volodymyr Zelensky.

“Bisedimet në fakt po vazhdojnë tani me Turqinë dhe OKB- në (dhe) përfaqësuesit tanë që janë përgjegjës për sigurinë e grurit” tha Zelensky në një konferencë shtypi së bashku me kryeministren suedeze Magdalena Andersson.

“Kjo është një gjë shumë e rëndësishme që dikush të garantojë sigurinë e anijeve për këtë apo atë vend – përveç Rusisë , së cilës ne nuk i besojmë. Prandaj na duhet siguria për ato anije që do të vijnë këtu për të ngarkuar mallra ushqimore.” Zelensky tha se Ukraina po punonte “drejtpërdrejt” me Sekretarin e Përgjithshëm të OKB -së Antonio Guterres për këtë çështje organizata “po luante një rol udhëheqës, jo si moderator”.

Raportet e lajmeve kanë sugjeruar javët e fundit se bisedime të tilla do të zhvillohen së shpejti në Turqi. Ukraina , një nga eksportuesit kryesorë në botë të drithërave, akuzon Rusinë për bllokimin e lëvizjes së anijeve të saj dhe Zelensky tha se 22 milionë tonë drithë ishin bllokuar në këtë moment me një korrje të mëtejshme prej rreth 60 milionë tonë që pritet në vjeshtë.

Rusia mohon se po bllokon çdo lëvizje të grurit dhe thotë se Ukraina është fajtore për mungesën e lëvizjes, pjesërisht për shkak të asaj që ajo thotë se janë operacione minerare në portet e saj. Ukraina e ka akuzuar gjithashtu Rusinë se ka vjedhur drithë nga magazinat e saj dhe për ta nxjerrë jashtë vendit – qoftë në zonat e pushtuara nga Rusia , në vetë Rusinë apo në vende të tjera.

Një zyrtar turk tha të hënën se Turqia kishte ndalur një anije mallrash me flamur rus në brigjet e saj të Detit të Zi dhe po heton një pretendim ukrainas se ajo po transportonte grurë të vjedhur.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Luka Jovic transferohet te klubi italian

Story i radhës

Horoskopi ditor, e martë 5 korrik 2022

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish