LIVE: Lëvizja e re e Rusisë – detajet e fundit se çfarë po ndodhë në Ukrainë

Rusia punon me mbikëqyrësin bërthamor të OKB-së për të garantuar sigurinë e Çernobilit

Rregullatori bërthamor rus, Rosatom, thotë se aktivitetet për të siguruar funksionimin e sigurt të termocentralit bërthamor të Çernobilit po kryhen në koordinim me mbikëqyrësin bërthamor të OKB-së.

Kompania thotë se një ekip specialistësh rusë janë në vend në stacion për të rivendosur energjinë në termocentral.

Zyrtarët e Rosatom thanë gjithashtu se personeli ukrainas mbetet nën kontrollin e uzinave të Çernobilit dhe Zaporizhzhia, shkruan BBC, përcjell “Bota sot”.

Ai vjen pas pretendimeve të bëra nga Petro Kotin, kreu i kompanisë shtetërore bërthamore të Ukrainës, Energoatom, të premten se inxhinierë rusë janë instaluar për të menaxhuar stacionin Zaporizhzhia.

Detaje nga presidenca franceze se çfarë biseduan me Putinin

Ne po japim disa detaje të telefonatës së sotme mes presidentit francez Emmanuel Macron, kancelarit gjerman Olaf Scholz dhe homologut të tyre rus Vladimir Putin.

Image

Emmanuel Macron dhe Olaf Scholz

Presidenca franceze tani ka lëshuar më shumë informacione rreth asaj që u tha gjatë bisedës gati 90-minutëshe.

Ai e përshkruan atë si një diskutim të vështirë

Macron dhe Scholz kërkuan një armëpushim dhe një fund të armiqësive përpara se të fillonin një diskutim të strukturuar për lëvizjet e ardhshme

Putin nuk tregoi ndonjë vullnet për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë, thotë zyra e zotit Macron

Deklarata franceze vazhdon duke folur për atë që mund të ndodhë më pas:

Sanksionet e reja do të shqyrtohen në ditët në vijim në Bruksel nga anëtarët e BE-së

Sanksionet do të marrin parasysh zhvillimet e fundit të luftës duke përfshirë rrethimin e Mariupolit

Synimi i këtyre sanksioneve historike të “stilit iranian” është që ta kthejnë Presidentin Putin dhe ta largojnë atë nga komuniteti ndërkombëtar.

Stacioni i Krakovit bëhet zemra e përpjekjeve për refugjatët

Rreth 1.6 milionë ukrainas kanë kaluar në Poloni që nga pushtimi. Duket sikur të gjithë kanë kaluar nëpër stacionin e Krakovit. Çdo tren nga lindja, çdo autobus nga kufiri sjell gra dhe fëmijë ukrainas më të dëshpëruar, të lodhur.

Ne kemi raportuar prej këtu prej disa ditësh dhe megjithëse fytyrat ndryshojnë çdo orë, skena vazhdon të përsëritet ndërsa më shumë njerëz mbërrijnë ashtu si disa lëvizin.

Image

Foto nga vendi i ngjarjes

Mirëpritja nga populli polak, nga vullnetarët dhe këshilli lokal është i jashtëzakonshëm. Ka shumë ushqime, si dhe rroba dhe sende si pasta dhëmbësh dhe produkte sanitare, shkruan BBC, përcjell “Bota sot”.

Disa mund të kalojnë një natë këtu në katin e stacionit përpara se të zhvendosen në akomodim. Askush nuk ka ngecur këtu, por po bëhet më e vështirë të gjesh shtretër të mjaftueshëm ose të transportosh në vende me hapësirë.

Dje shërbimi zjarrfikës iu bashkua përpjekjeve logjistike për të futur njerëzit në autobusë për në qytete të tjera polake ose vende të tjera.

Autoritetet kanë vendosur postera që reklamojnë qytete më të vogla ku ka shtretër dhe vende pune dhe ku kostoja e jetesës është më e ulët./BOTASOT

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Treguesit e papjekurisë afektive në çift

Story i radhës

Shkupi drejt titullit kampion, fiton Rabotniçkin në Çair

Të fundit nga