LIVE: Kërcënimet nga Rusia/ Katër shtete po bashkojnë forcat – ja pse ky pakt mund të jetë një goditje fatale për Putinin

Fedorov: Ukraina do të prodhojë mijëra dronë me rreze të gjatë në 2024


Ukraina do të prodhojë mijëra dronë me rreze të gjatë të aftë për të kryer sulme të thella në Rusi në vitin 2024 dhe tashmë ka deri në 10 kompani që prodhojnë dronë që mund të arrijnë në Moskë dhe Shën Petersburg, tha ministri dixhital i Ukrainës.

Mykhailo Fedorov foli për industrinë e dronëve të kohës së luftës që ai mbrojti në një intervistë në Kiev, në të cilën zbuloi detaje të reja rreth sektorit, pas një vale sulmesh me dron ukrainas në objektet e naftës ruse në javët e fundit.

“Kategoria e dronëve kamikaze me rreze të gjatë është në rritje, me rreze 300, 500, 700 dhe 1000 kilometra.

Dy vjet më parë, kjo kategori nuk ekzistonte fare…”, tha ai për Reuters.

Zëdhënësi i Putinit: Shpesojmë që presidenti i ri i Finlandës të ruajë ekuilibrin në marrëdhëniet me Rusinë


“Kremlini shpreson që presidenti i sapozgjedhur finlandez Alexander Stubb do të ruajë një ekuilibër në marrëdhëniet Moskë-Helsinki pas marrjes së detyrës në mars”.

Kështu u tha gazetarëve zëdhënësi presidencial rus, Dmitry Peskov, shkruan Tass.

“Ne vazhdojmë të shpresojmë se kreu i ri i shtetit, duke pasur mundësinë për të marrë një gamë të plotë informacioni, do të ketë një qëndrim më të ekuilibruar ndaj çështjes së marrëdhënieve ruso-finlandeze”, deklaroi Peskov.

Zëdhënësi i Kremlinit theksoi se Moska e konsideron zgjedhjen e presidentit të ri “një çështje sovrane të popullit finlandez”. “Prandaj, ne mund të respektojmë vetëm zgjedhjen e finlandezëve,” vuri në dukje ai.

Duke komentuar perspektivat për zhvillimin e marrëdhënieve dypalëshe, Peskov tha: “Ne ende besojmë se ka qenë një periudhë shumë e gjatë kur ne kishim marrëdhënie shumë të zhvilluara partneriteti; ato ishin reciprokisht të dobishme për ekonomitë dhe popujt e të dy vendeve. Ne, besoj se kjo periudhë ishte më e mirë se ajo që u zhvillua në marrëdhëniet tona dypalëshe pa fajin tonë, por me iniciativën e autoriteteve finlandeze”.

Kërcënimet nga Rusia/ Shefi i Shtabit në Gjermani bën deklaratën e fortë: Ushtria jonë duhet të jenë gati për luftë


Shefi i Shtabit të ushtrisë gjermane ka thënë se ushtria e vendit duhet të jetë “gati për luftë” në pesë vjet për shkak të kërcënimeve në rritje.

Gjenerali Carsten Breuer në një intervistë për Die Welt ka thënë se për herë të parë që nga fundi i Luftës së Ftohtë vendi përballet me “mundësinë e një lufte të imponuar nga jashtë”, ndërsa u shpreh se të qenit gati për luftë përfshin një “ndryshim mentaliteti”, si dhe përmirësimin e trajnimit dhe kapacitetit ushtarak të Gjermanisë.

Kjo erdhi pasi sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, i bëri thirrje Evropës që të rrisë prodhimin e saj të armëve për të mbështetur Ukrainën dhe për të parandaluar “konfrontimin potencial për dekada” me Moskën.

Përpara një takimi kyç të ministrave të mbrojtjes të NATO-s në Bruksel dhe përvjetorit të dytë të luftës Rusi-Ukrainë, Stoltenberg këmbënguli se “ne duhet të rindërtojmë dhe të zgjerojmë bazën tonë industriale më shpejt, për të rritur dërgesat në Ukrainë dhe për të rimbushur rezervat tona. Kjo do të thotë kalim nga koha e ngadaltë e paqes në prodhimin e konfliktit me ritëm të lartë”.

Udhëheqësit perëndimorë kanë bërë gjithashtu thirrje për ndihmë më të madhe. Kancelari i Gjermanisë Olaf Scholz dhe presidenti Joe Biden u kërkuan ligjvënësve amerikanë të premten të miratojnë një paketë ndihme ushtarake të vonuar për Ukrainën, duke paralajmëruar se Kievi nuk mund të ndalonte pushtimin rus pa të.

“Nuk ka asnjë kërcënim të afërt ushtarak kundër asnjë aleati. Në të njëjtën kohë, ne dëgjojmë kërcënime të rregullta nga Kremlini kundër vendeve të NATO-s. Pushtimi rus i Ukrainës gati dy vjet ka treguar se paqja në Evropë nuk mund të merret si e mirëqenë. Për sa kohë që investojmë në sigurinë tonë dhe qëndrojmë të bashkuar, do të vazhdojmë të parandalojmë çdo agresion. NATO nuk kërkon luftë me Rusinë, por ne duhet të përgatitemi për dekada të mundshme konfrontimi. Ne monitorojmë nga afër se çfarë bën Rusia dhe kemi rritur praninë tonë në pjesën lindore të aleancës”, ka thënë tutje ai.

Stoltenberg u shpreh se nëse Putini fiton në Ukrainë, nuk ka asnjë garanci se agresioni rus nuk do të përhapet më tej.

Ministrat e mbrojtjes të NATO-s do të takohen në Bruksel më 15 shkurt, një javë përpara përvjetorit të dytë të pushtimit rus në Ukrainë.

Eksperti i sigurisë zbulon planin e frikshëm të Kremlinit: Ja shtetet që do ta pësonin të parat


Një sulm rus në ndonjërën prej vendeve anëtare të NATO-s nuk mund të përjashtohet, ka thënë Christoph Heusgen, udhëheqës i Konferencës së Sigurisë të Mynihut, në një deklarim të shtunën, disa ditë para mbledhjes së liderëve botërorë dhe ekspertëve të mbrojtjes, në këtë qytet gjerman.

I pyetur nëse mendon që presidenti rus, Vladimir Putin mund të japë urdhër për një sulm të tillë, Heusgen ka pohuar.

“Putin e ka përsëritur që shpërbërja e Bashkimit Sovjetik ka qenë katastrofa më e madhe e shekullit 20, sepse ka rezultuar me shumë rusë të mbetur jashtë kufijve të Rusisë”.

Ai ka thënë se Putin synon rikrijimin e një Rusie të Madhe me kufijtë e dikurshëm të Bashkimit Sovjetik, për t’u bërë një perandori globale, të cilën ai do të mund ta udhëhiqte si car.

“Nëse Putin nuk e humb luftën në Ukrainë, duhet të kemi parasysh që mund të grabisë Moldavinë apo republikat baltike”, ka thënë ai.

Heusgen ka mohuar të spekulojë se çfarë do të bëjë Putini.

“Mirëpo, ne duhet të bëjmë gjithçka për t’u siguruar që Ukraina pranon armët dhe ndihmën ushtarake që i duhet për t’iu rezistuar me sukses agresorëve rusë dhe për t’i larguar ata prej territorit kombëtar”, ka thënë ai.

Heusgen ka shërbyer si këshilltar për politikë të Jashtme për ish-kancelaren gjermane Angela Merkel, në periudhën 2007-2017, përgjatë gati gjithë udhëheqësisë së saj.

Ai, më pas, është emëruar ambasador i Gjermanisë në Kombet e Bashkuara, para se të emërohej si shef i konferencës së Mynihut.

Duke folur para një moderatori republikan amerikan, Tucker Carlsonit, këtë javë, Putin ka thënë se Rusia nuk ka ambicie territoriale sa u përket Polonisë dhe Letonisë.

Ai ka thënë se një pushtim rus në këto shtete të NATO-s mund të ndodhë vetëm nëse Polonia e sulmon Rusinë.

Konferenca e Sigurisë e Mynihut do të mbahet më 16-18 shkurt, dhe në të pritet të marrin pjesë 50 udhëheqës botërorë. Rusisë dhe Iranit nuk u janë dërguar ftesa.

Katër shtete po bashkojnë forcat, ja pse ky pakt mund të jetë një goditje fatale për Vladimir Putin


Veriu i Evropës është pa dyshim një “vatër tensionesh”, ku vështirë se gjendet qetësi. Më 9 janar të këtij viti, komandanti i përgjithshëm i ushtrisë suedeze, gjenerali Micael Byden, nga Saleni i Suedisë bëri një prezantim që duhej të tronditë publikun.

Duke treguar disa pamje të zymta nga vijat e para të luftës në Ukrainë, të vendosura në sfondin e një fushe suedeze me dëborë, ai pyeti: “A mendoni se kjo mund të jetë Suedia?”

Deri në shkurt 2022, përpara pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia, pyetje të tilla do të ishin të paimagjinueshme në një vend që kishte mbajtur me përpikëri një strategji 75-vjeçare të mos-angazhimit ushtarak paqësor.

Në një fjalim të vitit 2012, komandanti i përgjithshëm i ushtrisë suedeze në atë kohë, Sverker Goranson , tha se, në rast të një sulmi, “Suedia mund të mbijetojë për një javë”.

Por në këtë konferencë të fundit mbi shoqërinë dhe mbrojtjen në Salem, udhëheqësit e bënë të qartë se epoka e neutralitetit ka marrë fund.

Sytë nga Arktiku

Për fqinjët skandinavë të Rusisë, pushtimi i Ukrainës prishi llogaritjen e tyre të ftohtë të neutralitetit. Këto aleanca të reja në veri po ndryshojnë ekuilibrin gjeopolitik të fuqisë, me anëtarët e Arktikut të NATO-s që së shpejti do të tejkalojnë Rusinë shtatë me një.

Përveç kësaj, ashtu si shkrirja e akullit të Arktikut hap akses në burime dhe rrugë të reja për konkurrencën ekonomike globale, ai gjithashtu zbulon probleme të reja të mbrojtjes.

Sot, ndërsa Ukraina dhe aleatët e saj të NATO-s përpiqen të vënë Rusinë, liderët globalë, së bashku me vetë skandinavët, po shikojnë gjithnjë e më shumë veriun me shqetësim për mundësinë e përshkallëzimit në klimat më të ftohta.

“Rritja e konkurrencës dhe militarizimi në rajonin e Arktikut është shqetësuese,” tha kryetari i Komitetit Ushtarak të NATO-s, Admirali Rob Bauer në një fjalim në tetor 2023 në Asamblenë e Rrethit Arktik në Reykjavik, Islandë.

“Ne duhet të jemi të përgatitur për konfliktet ushtarake që do të lindin në Arktik”. Në mars të të njëjtit vit, Këshilli Arktik, një forum i tetë shteteve të Arktikut, i pezulloi bisedimet.

Aleanca e re

Në shkurt 2023, Rusia ndryshoi politikën e saj të Arktikut, duke theksuar aleancat e reja me vendet e BRICS, Brazilin, Indinë, Kinën dhe Afrikën e Jugut.

Atë muaj, ajo pezulloi gjithashtu pjesëmarrjen në New START, traktati i fundit i mbetur i kontrollit të armëve bërthamore midis Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë. Që nga viti 2014, kur Rusia aneksoi ilegalisht Krimenë, Rusia ka rritur vazhdimisht flotën e nëndetëseve bërthamore, anijeve, objekteve raketore, flotës ajrore dhe stacioneve të radarëve të Veriut.

Sot, baza më e madhe ushtarake e Rusisë ndodhet në Gadishullin Kola, i cili kufizohet me Norvegjinë dhe Finlandën, ku teston gjithashtu raketa të reja hipersonike dhe një dron me një silur bërthamor. Edhe pse rreth 80 për qind e forcave tokësore të Rusisë veriore janë të dislokuara në Ukrainë, forcat ajrore dhe detare ruse atje mbeten të paprekura.

Gabimi i madh rus

“Më parë, Rusia kishte një interes të shfaqej si një partner konstruktiv, i cili zbatohej edhe për Arktikun,” thotë Andreas Osthagen, bashkëpunëtor i lartë në Institutin Arktik në Oslo. Por duket se gjërat kanë ndryshuar tanimë.

Pushtimi rus ishte një thirrje zgjimi për vendet skandinave, të cilat u kishin rezistuar aleancave ushtarake për dekada. Që nga viti 2009, Bashkëpunimi Nordik i Mbrojtjes ka përafruar Danimarkën, Suedinë, Norvegjinë dhe Islandën në politikën ushtarake kombëtare.

Në vitin 2022, Norvegjia, Finlanda dhe Suedia njoftuan një marrëveshje për të forcuar aleancën me fokus në Veriun e Largët. Sot, Norvegjia, Suedia, Danimarka dhe Finlanda po negociojnë ndarjen zyrtare të forcave të tyre ajrore.

Në mars të këtij viti, vendi do të udhëheqë një stërvitje të zgjeruar “Përgjigje Nordike” nga këto vende për të testuar planet e tyre të koordinuara të mbrojtjes. Michael Paul, bashkëpunëtor i lartë për politikën e sigurisë në Institutin Gjerman për Çështjet Ndërkombëtare dhe të Sigurisë, tha se historia do ta regjistrojë këtë aleancë të re nordike si “një nga gabimet më të mëdha të Putinit”.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Berisha i PDK-së: Dinari hiqet nga qarkullimi vetëm me zbatim të ligjit

Story i radhës

“Bënte si vajzë e mire”/ Edona për marrëdhënien Buci-Santiana

Të fundit nga