LIVE: 18 ditë nga fillimi i luftës, vazhdojnë shpërthimet në Ukrainë

Sirenat e sulmit ajror alarmojnë ukrainasit

Sirenat e sulmit ajror janë dëgjuar në disa pjesë të Ukrainës.

Alarmet u ranë në Zhytomyr, në perëndim të kryeqytetit Kiev, si dhe në rajonet Ternopil, Rivne dhe Ivano-Frankivsk, shkruan BBC.

LEDXO edhe: Luftime të ashpra me agresorin rus/ Ky është synimi i radhës i Rusisë në Ukrainë

Gjithashtu, sirenat kanë rënë në rajonin Volyn në veriperëndim dhe Kramatorsk në Ukrainën lindore.

Ndërkaq, ende nuk ka informata nëse ka viktima nga sulmet ruse.

Shpërthime edhe në Ivano-Frankivsk

Qytetarët e Ukrainës sërish nuk kanë pasur një gjumë të mirë.

Gjatë tërë natës ka pasur shpërthime të shumta, tansmeton “Bota sot”.

BBC shkruan se ka pasur shpërthime në qytetin perëndimor të Ivano-Frankivsk.

Përveç mediave ndërkombëtare për këto shpërthime kanë raportuar edhe mediat ukrainase.

Goditet me raketa baza e stërvitjes ushtarake në Lviv

BBC ka njoftuar se ka ndodhur një shpërthim në bazën e stërvitjes ushtarake në Lviv.

Zyrtarët ushtarakë të Lviv kanë thënë se forcat ruse kanë kryer një sulm ajror, ku kanë qëlluan me tetë raketa në Qendrën Ndërkombëtare të Paqeruajtjes dhe Sigurisë.

Qendra ndodhet rreth 30 km në veriperëndim të Lviv, transmeton “Bota sot”.

Gjithashtu, Korrespondenti i Buzzfeed Christopher Miller raportoi se kryebashkiaku i Lviv ka konfirmuar sulmin.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

FASK mbajti Kuvendin e Punës, optimizëm për vit edhe më të suksesshëm se ai paraprak

Story i radhës

​7 vjet nga pranimi i Kosovës në FIBA

Të fundit nga