Lirman: Sa më shpejt duhet të fillojnë bisedimet me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

Sekretarja shtetërore e MPJ-së gjermane, Ana Lirman u shpreh se për të është e rëndësishme që si BE ta mbajnë fjalën ndaj Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut dhe se sa më shpejt të nisin bisedimet.

“Mundohemi në maksimum që t’i heqim pengesat e fundit. Mendoj se së shhpejti do të arrijmë progres”, tha ajo

Për rastin veton bullgare ajo thotë se janë të gatshëm të mbështesin procese që duhet të ndodhen por kjo sipas saj është proces bilateral.

“Besoj se një nga prioritetet e qeverisë bullgare është përparimi me agjendën reformuese. Ka dëshirë të madhe që historia t’u përkasë historianëve”, ta ajo

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Berisha: Kandidatët do i përcaktojnë qytetarët, ‘primaret’ janë praktikë e mirëfilltë e lirisë në SHBA

Story i radhës

Xavi takon drejtuesit e Barcelonës

Të fundit nga