Leci: Serbia një mini Rusi në Ballkan, Podgorica: Nën presion për votën “pro” në rezolutë

Në Drejt nga Luan Rama në RTV Ora, profesori Elmas Leci u shpreh se nacionalizmi i theksuar rus ka goditur Ballkanin.

Ndërsa ish-ambasadori dhe analisti Gëzim Podgorica tha se Serbia është nën presion për votën “pro” në rezolutë kundër Rusisë.

Leci: Nacionalizmi i theksuar rus ka goditur Ballkanin. Kemi Rusinë e madhe dhe një mini Rusi, Serbia. Kosova ka mbetur një ishull. Serbia e përkëdhelur nga të dyja palët. Kosova e pa anëtarësuar në NATO.

Podgorica: Serbia nën presion për votën “pro” në rezolutë. Mosbashkimi me sanksionet tregues se Serbia nuk ka bërë përparim. Nëse lufta në Ukrainë do zgjasë mund të kemi një shtrirje të konfliktit në Ballkan dhe shpërthim në Bosnje.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Bekteshi: Nuk ka krizë për furnizimin me naftë dhe derivate të naftës, të mos bëhet panikë te qytetarët

Story i radhës

Xhaka zverdhet, Baseli barazon

Të fundit nga