​Kush janë oficerët e vdekur rusë dhe çfarë na tregon vdekja e tyre për pushtimin rus?

Ukraina ka pohuar se ka vrarë një numër oficerësh ushtarakë rusë – ja kush janë ata dhe çfarë na tregojnë vdekja e tyre për operacionin e Rusisë në vend.

Një tjetër gjeneral rus është vrarë gjatë luftimeve në qytetin e Mariupol, kanë pohuar zyrtarët ukrainas.

Është vdekja e fundit e raportuar e një prej oficerëve ushtarakë rus si pasojë e pushtimit të Ukrainës.

Që nga mëngjesi i së enjtes, Shërbimi Shtetëror i Komunikimeve Speciale dhe Mbrojtjes së Informacionit të Ukrainës (SSSCIP) pretendonte se gjithsej 14.000 trupa ruse ishin vrarë.

Kush janë gjeneralët kryesorë rusë që janë vrarë?

Oleg Mityaev

Ukraina ka pretenduar se ka vrarë gjeneralmajorin rus Oleg Mityaev gjatë sulmit të martën në qytetin port jugor të rrethuar të Mariupolit.

Gjeneralët majorë janë grada më e ulët në ushtrinë ruse, ekuivalente me gradën OF-6 të NATO-s, ose brigadier në ushtrinë britanike.

Këshilltari i Ministrisë së Brendshme të Ukrainës, Anton Gerashchenko, publikoi një foto, të siç tha ai, oficerit të vdekur në Telegram, ndërsa presidenti Volodymyr Zelenskyy raportoi vdekjen e një gjenerali rus, por nuk e përmendi emrin e tij.

Mityaev, 46-vjeç, komandonte divizionin e 150-të dhe kishte luftuar në Siri, tha Gerashchenko.

Nuk kishte asnjë konfirmim për vdekjen nga Rusia.

Andrei Sukhovetsky

Zyrtarët ukrainas thanë se gjeneralmajor Andrei Sukhovetsky u qëllua dhe u vra nga një snajper në fund të shkurtit.

Gjeneralmajor Sukhovetsky ishte zëvendës komandanti i Ushtrisë së 41-të të Armëve të Kombinuara.

Vdekja e tij u raportua në Rusi nga një grup veteranësh në platformën e mediave sociale të vendit VK. Më pas iu referua në një fjalim të presidentit rus Vladimir Putin, megjithëse gjenerali nuk u përmend me emër.

Ai kishte shërbyer më parë në fushatën e ushtrisë ruse në Siri.

Vitaly Gerasimov

Vdekja e gjeneralmajor Vitaly Gerasimov më 7 mars u njoftua nga inteligjenca ushtarake ukrainase bazuar në një telefonatë radio të përgjuar.

Ai ishte zëvendëskomandanti i parë i Ushtrisë së 41-të dhe u vra jashtë Kharkiv-it, sipas një bisede midis dy oficerëve të FSB-së.

Ai kishte luftuar me forcat ruse në Siri dhe Çeçeni dhe kishte marrë pjesë në aneksimin e Krimesë në vitin 2014.

Andrey Kolesnikov

Gjeneralmajor Andrey Kolesnikov, komandanti i Ushtrisë së 29-të të Kombinuar të Armëve të Distriktit Ushtarak Lindor, u vra në luftimet mbi Mariupol më 11 mars.

Gerashchenko njoftoi vdekjen e tij të nesërmen.

Cilët janë oficerët e tjerë që Ukraina pretendon se ka vrarë?

Andrei Zakharov

Koloneli Andrei Zakharov, komandanti i Regjimentit të 6-të të Tankeve të Divizionit të 90-të të Tankeve, u vra afër Kievit, sipas Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës.

Zyrtarët ukrainas cituan përsëri një bisedë të përgjuar në radio, të publikuar së bashku me një video të një prite në tanke, duke konfirmuar vdekjen e kolonelit Sakharov.

Konstantin Zizevsky

Vdekja e Konstantin Zizevskit, një kolonel i Gardës, u raportua në Instagram nga Mikhail Vedernikov, guvernatori i rajonit Pskov në veriperëndim të Rusisë.

Ai u vra gjatë luftimeve në rajonet lindore të Donetsk dhe Luhansk.

Yuri Agarkov

Në të njëjtin postim në Instagram, guvernatori Vedernikov raportoi vdekjen e nënkolonelit të Gardës Yuri Agarkov.

Ai komandonte një regjiment pushkësh të motorizuar, sipas një raporti në mediat ruse në Kamyshin.

Dmitry Safronov

Sipas Ministrisë së Mbrojtjes së Ukrainës, nënkoloneli Dmitry Safronov, komandanti i Brigadës së Marinës së 61-të u vra në një operacion për çlirimin e qytetit të Chuhuiv.

Denis Glebov

Sipas zyrtarëve ukrainas të mbrojtjes, gjatë çlirimit të Chuhuiv u vra edhe toger Denis Glebov, zëvendëskomandanti i Brigadës së 11-të të Veçantë të Sulmimit Ajror.

Agjencia ruse e lajmeve TASS tha se ai ishte nderuar pas vdekjes me Urdhrin e Guximit.

Magomed Tushaev

Gjenerali Magomed Tushaev ishte duke udhëhequr një kolonë të forcave speciale çeçene kur u vra pranë Hostomel.

Ai ishte komandanti i brigadës së 141-të të gardës kombëtare të motorizuar dhe thuhet se ishte akuzuar për udhëheqjen e një sërë spastrimesh homofobike në Çeçeni.

Vladimir Zhoga

Vdekja e kolonelit të Gardës Vladimir Zhoga u raportua në Telegram nga Denis Pushilin, kreu i Republikës Popullore të Donetskut të mbështetur nga Rusia.

Ai raportoi se oficeri ishte vrarë në Volnovakha në Ukrainën lindore ndërsa “ishte i angazhuar në evakuimin e civilëve”.

Koloneli i Gardës Zhoga ishte komandanti me origjinë ukrainase i Batalionit të Veçantë të Zbulimit të Spartës, një forcë separatiste e garnizonit në Donetsk.

Çfarë na tregojnë vdekja e tyre për operacionin ushtarak të Rusisë?

Korrespondenti i Sky News, Alistair Bunkall ka thënë se vrasja e gjeneralëve rusë sigurisht i shton besimin vlerësimit se pushtimi rus i Ukrainës nuk po shkon siç ishte planifikuar.

“Dy teori janë se gjeneralët rusë shkuan në vijat e frontit për të zgjidhur rrëmujën strategjike në të cilën janë futur disa nga batalionet ose për të inkurajuar ushtarët e demoralizuar të avancojnë”, shtoi ai.

Sipas zëvendës mareshalit ajror Sean Bell, në përgjithësi ekzistojnë tre nivele të luftës: taktike, operacionale dhe strategjike.

Zakonisht, gjeneralët kryesorë do të vendoseshin larg luftës taktike, e cila mbulon luftimet në terren.

“Është e qartë se kjo luftë nuk ka shkuar ashtu siç priste Putini”, tha ai për Sky News.

“Si rezultat i kësaj, ai ka hequr qafe një këst të tërë gjeneralësh të lartë, ka sjellë disa të rinj dhe ju vetëm mund të imagjinoni se çfarë ishin urdhrat e marshimit për ta – shkoni në front dhe unë dua të shoh disa veprime. Prandaj, ata po shihen duke u përpjekur të frymëzojnë, motivojnë, udhëheqin, në nivel taktik, disa nga rekrutët dhe ushtrinë në vijën e frontit”, shtoi ai.

Bell shpjegoi se mund të ishin rreth 20 gjeneralë kryesorë të përfshirë në këtë fushatë, por “nuk do të ishte aspak befasuese të shihje një numër tre shifror” në ushtrinë ruse”.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Tension mes ministrive të jashtme të Shqipërisë dhe Rusisë

Story i radhës

Armina Mevlani për fillimet e lidhjes me Shkëlzen Berishën

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish