Kujtim Shala flet për kroatët: Me urrenin për dy arsye

Kujtim Shala, legjenda e Dinamos së Zagrebit, nga Kosova që luajti për Kroacinë kur nuk ishte koha më e përshtatshme për ta bërë këtë.

Djemtë kompozuan këngë për të, ai mbeti mbreti i përjetshëm i Maksimirit të Veriut.

Ai ka magjepsur gjithmonë tifozët e Dinamos me qëndrimin e tij në klub dhe tashmë, vite pas përfundimit të karrierës së tij, ndërsa luante…

Ishte thjesht një histori e veçantë në kohë të veçanta. Ai tani është tërhequr nga futbolli, por ka ende një fije shprese se do të kthehet.

Po Dinamo? I mbeti përgjithmonë në zemrën e tij, ashtu si Zagrebi dhe Kroacia. Ai ndjek hapat e tij dhe si një fans besnik jeton çdo moment.

Pas barazimit të papritur (2:2) ndaj Shkupit, tifozët e të kaltërve po luajnë një film në kokë e tyre dhe po përpiqen të kuptojnë se si e lejuan zagrebasit që të ndodhte një gjë e tillë në fushën e tyre. Megjithatë, bashkëbiseduesi ynë nuk ka frikë, ka shkruar portali kroat “germanijak.gr”.

“Asgjë nuk kanë humbur. Kanë mbetur edhe 90 minuta për t’u luajtur, tani presioni është mbi ta. Dinamo ka më shumë përvojë në Evropë, kuadro cilësore dhe pres dhe mendoj se do të fitojmë në Shkup”, thotë Shala.

Natyrisht, e pyetëm se si i shihte ish sulmuesit i kaltër në atë paraqitje, por edhe në përgjithësi këtë sezon (sa larg ka arritur) dhe nëse do të ndryshonte ndonjë gjë duke marrë parasysh formacionin e Çaçiqit.

“Të gjithë lojtarët në Dinamo janë të shkëlqyer dhe të gjithë e meritojnë të luajnë. Petkoviç duhet të jetë patjetër në lojë, Orshiq e ka vendin e tij në krah, dhe unë e shoh Drmiçin atje gjithashtu. Le ta lëmë zotin Çaçiq të bëjë punën e tij në paqe. Çaçiq ka përvojë. Nuk ka pyetje”, përgjigjet Shala.

A ju pëlqen puna e Çaçiqit në Dinamo deri tani? Nga Superkupa, përmes Lokomotivës e deri te Shkupi, mes futbolldashësve ka skeptikë për zgjedhjen e lojtarëve dhe pozitat ku luajnë?

Kujtim Shala: Dinamo është e organizuar mirë me lojtarë të mëdhenj në të gjitha pozicionet. Ka një staf të fuqishëm. Sipas meje, ai ka një ekip edhe për Champions League. Orshiq e ka vendin e tij në krah, por Çaçiq e di më mirë se kush duhet të luajë.

Cilësia e Dinamos reflektohen edhe në marrëveshjet fitimprurëse që bëhen në “Maksimirska 128”. Së fundmi një tjetër transferim i madh ka dalë nga radhët e Dinamos. Bartol Franjiç u nis për në Wolfsburg për rreth shtatë milionë e gjysmë euro, Josko Guardiol tashmë ka gëzuar shikuesit gjerman.

Kujtim Shala: Guardiol tashmë ka treguar se çfarë lloj lojtari është dhe shpresoj se Franjiç do të jetë një përforcim i madh për Wolfsburgun.

Nga lojtarët që janë ende në Zagreb, kush është i preferuari juaj?

Kujtim Shala: Lojtarët e mi të preferuar janë Ademi, Petkoviç, Orshiq dhe të gjithë të tjerët. Arijani është një kapiten i vërtetë që e lë gjithmonë zemrën në fushë.

A mund të përballet Dinamo e sotme me atë ku keni luajtur ju dhe nëse këto dy skuadra do të ishin përballur në ditët e tyre më të mira, kush do të kishte fituar?

Kujtim Shala: Fatkeqësisht, më duhet të them jo. Dhe ju e dini kush do të fitonte – ne!.

Ju keni luajtur për Dinamon nga viti 1989-1991, në kohën e shpërbërjes së Jugosllavisë, dhe përveç kësaj, ju jeni kosovari i parë që morët pjesë në kombëtaren e Kroacisë, duke luajtur më 17 tetor të vitit 1990 kundër SHBA-së. Çfarë emocionesh ju lidhin me atë periudhë në Kroaci?
Kujtim Shala:
Vitet në Dinamo janë vitet më të mira në karrierën time. Çfarë mund të them veç se më ka gëzuar ftesa e trajnerit Jerkoviq, dhe atë si kosovar.

Në karrierën tënde ke marrë kartonë të verdhë duke hequr fanellën për të festuar golat e tu dhe Vlatko Markoviq të ka bërtitur të mos e bësh këtë dhe të ndëshkon, por ju nuk u dorëzoar.

Kujtim Shala: Po, është e vërtetë, zoti Markoviq më ka gjobitur për secilin gol timin, por kjo nuk më intereson. Kam festuar çdo gol që kam shënuar me djemtë. Golat e mi të preferuar dhe më të bukur kanë qenë ndaj Hajdukut dhe nuk duhet harruar Partizani, Zvezda….

Të gjithë tifozët e Dinamos e dinë sloganin “Veriu ka mbretin, quhet Kujtim Shala”, ju keni statusin e një ikone mes djemve. Si e shihni emocionin e tyre ndaj jush, i cili prej vitesh nuk shuhet?

Kujtim Shala: Mund t’i mashtroni të gjithë, por nuk mund t’i mashtroni tifozët, më besoni. Në atë kohë më urrenin për dy arsye. Një gjë është se unë jam shqiptar dhe tjetra është që luaj për Dinamon. Dhe ju e dini se çfarë do të thoshte Dinamo si klub në atë kohë.

Sot ju jeni në Mannheim me familjen tuaj. Djali juaj luan futboll, tashmë keni nipër e mbesa… Sa kohë jeni ende e lidhur me futbollin, vazhdoni të punoni si menaxher?

Kujtim Shala: Po, unë jetoj atje me familjen time. Andis (djali i madh.) nuk luan më futboll, tani studion dhe jeton në Mallorca, merret me prona të paluajtshme. Unë kam një djalë tjetër, Romanin, i cili është 13 vjeç dhe shpresoj që ai të më kthejë në Zagreb. Futbolli dhe menaxhimi kanë mbaruar për mua, i thashë lamtumirë. Familja ime është e para.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Beatrix Ramosaj shfaqet seksi me bikini

Story i radhës

Del momenti i ekzekutimit të ish-policit Xhelal Reçi në Laç

Të fundit nga