Kryeparlamentari Xhaferi takon kryetaren e Bundestagut gjerman Berbel Bass

Në pjesën politike të Programit për Mbështetjen Parlamentare të Kuvendit, të financuar nga Ambasada Zvicerane dhe të zbatuar nga NDI, me qëllim vazhdimin e procesit të pavarësimit të sigurisë parlamentare, kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi dhe Delegacioni i Kuvendit i përbërë nga koordinatorët e grupeve parlamentare, u takua me kryetaren e Bundestagut gjerman, Berbel Bass.

Në takim, Xhaferi falënderoi kryetaren Bass për mbështetjen e vazhdueshme të Bundestagut në 5 vitet e fundit duke shkëmbyer përvoja në fushat që kanë nevojë për reforma për themelimin e legjislativit në Republikën e Maqedonisë së Veriut.

Lidhur me bashkëpunimin shumëpalësh në kuadër të NATO-s, Bass përshëndeti miratimin e Deklaratës për Ukrainën dhe bashkëpunimin e Republikës së Maqedonisë së Veriut në sanksionet kundër Rusisë, duke uruar vendin dhe për situatën shumë pranë vendeve anëtare të BE-së, një hap që tregon pjekurinë e vendit dhe angazhimin e tij të qartë për anëtarësim në Union.

Në këtë kontekst, Xhaferi shprehu besimin se vendi do të marrë një datë për hapjen e negociatave për anëtarësim në Union, në Samitin e qershorit.

Kryetarja Bass tha se do të bënte gjithçka personalisht dhe institucionalisht për të realizuar këtë angazhim dhe trajtoi çështjen dypalëshe me Bullgarinë, duke shfrytëzuar takimin e drejtpërdrejtë për të bërë pyetje konkrete në lidhje me mosmarrëveshjen dypalëshe, përgjigjet e të cilave i mori nga kryeparlamentari Talat Xhaferi.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Rregullat e reja të App Store, përdoruesit e shërbimeve me pagesë rrezikojnë kosto më të larta

Story i radhës

Studentët e UT-së pjesëmarrës në Dialogun Strategjik me SHBA-të

Të fundit nga