Kryeministri portugez takohet me Zelenskyn, i premton 250 milionë euro ndihmë financiare

Kryeministri portugez Antonio Costa ka takuar presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky gjatë një vizite në Kiev.

Thuhej se Costa e kishte siguruar Zelenskyn për mbështetjen e vazhdueshme të vendit të tij për Ukrainën, duke postuar më pas në Twitter se Portugalia kishte rënë dakord të dërgonte 250 milionë euro ndihmë financiare.

Gjatë konferencës së përbashkët për shtyp, Zelensky përsëriti shpresat që Ukraina të bëhet një kandidate për t’u bashkuar me Portugalinë dhe 26 vende të tjera si anëtarë të plotë të Bashkimit Evropian.

Nuk ka pasur konsensus brenda bllokut nëse Ukraina duhet të lejohet të regjistrohet plotësisht.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

U propozua nga opozita si kandidat për President/ Flet Halim Kosova: Shqipërisë i duhet një figurë dinjitoze

Story i radhës

Gjërat e para që i vërejnë mysafirët kur vijnë në shtëpinë tonë

Të fundit nga