​Kryeministri Johnson fiton votëbesim në dhomën e komunave

Qeveria e Boris Johnson ka fituar votëbesim në Dhomën e Komuneve, pas një debati intesiv prej pesë orësh. Johnson.

I cili tashmë ka dhënë dorëheqjen zyrtarisht, tani pritet të vazhdojë në rolin e tij si kryeministër i përkohshëm për shtatë javët e ardhshme derisa të zgjidhet një udhëheqës i ri i Partisë Konservatore për ta zëvendësuar atë.

Ligjvënësit votuan 349 pro dhe 238 kundër për të mbështetur mocionin duke deklaruar se Commons (Dhoma e Komuneve) ka besim te qeveria. Johnson foli gjerësisht për Brexit-in, mbështetjen për Ukrainën dhe trajtimin e tij të pandemisë Covid-19 në mes të sulmeve të furishme nga opozita.

Në një aluzion për atë që do të vijë, Johnson u tha gjithashtu deputetëve se do të ketë “më shumë për të thënë në lidhje me ngjarjet që lidhen me largimin e tij.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

​Rama: Shqipëria e të gjithë shqiptarëve sot ulet në tavolinën e Evropës së bashkuar

Story i radhës

Sinan Vllasaliu sjell këngën e re “Babo”

Të fundit nga