Kremlini: Shumë ukrainas duan të jenë shtetas rusë

Kremlini ka thënë se shumë ukrainas duan të bëhen shtetas rusë, një ditë pasi Moska publikoi një dekret që thjeshton rregullat për qytetarët ukrainas për të marrë pasaporta ruse, përcjell Bota sot.

Gjatë një telefonate me gazetarët, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se nuk kishte “asnjë diskutim” për rifillimin e bisedimeve të paqes me Kievin, më shumë se katër muaj pasi Rusia dërgoi forcat e saj të armatosura në Ukrainë.

Rusia ka thënë se banorët e zonave të Ukrainës jugore dhe lindore të pushtuara që nga shkurti kanë të drejtë të bëhen shtetas rusë, një lëvizje që Ukraina dhe vendet perëndimore thonë se konfirmon se Moska planifikon të mbajë kontrollin e atyre rajoneve.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Ospina prezantohet në skuadrën e re

Story i radhës

Imazhi i parë i teleskopit James Webb tregon fillimet e universit

Të fundit nga