“Kosova është e pavarur, Serbia duhet ta njohë!” Shkrimtarja serbe ia thotë në sy Vuçiçit të vërtetën

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç është zënë ngushtë mbrëmjen e djeshme, pasi një gazetare ja ka thënë në sy atij gjatë një përballje televizive, se Kosova është vend i pavarur dhe Serbia duhet ta njohë.

Por, Vuçiç tha se mendon që në asnjë mënyrë nuk duhet ta pranojnë pavarësinë e Kosovës.

Në emisionin e televizionit serb “TV Prva”, ku po diskutoheshin tema të rendësishme për Serbinë, ishte i ftuar edhe presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, në pyetjen nëse Serbia duhet ta njohë pavarësinë e Kosovës, shkrimtarja Srbljanoviç tha se “Kosova është shtet i pavarur për 15 vjet, fqinji ynë me të cilin duhet të kemi marrëdhënie të mira. Serbia duhet ta njohë atë dhe shpresoj se gjithçka po shkon në atë drejtim”.

“Atj ka një numër të madh njerëzish të kombësisë sonë që duan të qëndrojnë atje. Janë të kota e gjithë pasuria dhe rrugët nëse jemi në një luftë rrëshqitëse me shqiptarët”, tha Srbljanoviç.

Shkrimtares serbe presidenti Vuçiç iu përgjigj, duke thënë se me siguri i ka dëgjuar disa kandidatë të tjerë për president, kur mendon kështu.

“Unë nuk mendoj se ne duhet ta pranojmë apo njohim pavarësinë [e Kosovës] në asnjë mënyrë, por duhet të punojmë me shqiptarët nga Kosova për bashkëpunim të ndërsjellë. Por, kjo është e pamundur sepse pavarësia është gjithçka për të çfarë ata duan të flasin”, ka shtuar Vuçiç.

“Ballkani i Hapur është ideja më e mirë, është një mënyrë për të kapërcyer dallimet dhe marrëdhëniet tona të këqija”, tha shrkimtarja./albeu.com/

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

E rëndë në Nigeri/ Kamioni del nga rruga, vdesin të paktën 10 persona

Story i radhës

“Vrasja e shekullit”/ Rrugëtimi i Izet Haxhisë që nga ekzekutimi i Azem Hajdarit e deri te dënimi me 21 vite burg dje

Të fundit nga