Klitschko: Rusia ende shpreson të pushtojë Kievin

Ndërsa shumica e fokusit kohët e fundit ka qenë në rajonin e Donbasit në lindje të Ukrainës, kryebashkiaku i Kievit paralajmëron se Rusia nuk ka mbaruar me qytetin e tij, raporton Sky neës, përcjell “Bota sot”.

Vitali Klitschko tha se Moska ende shpreson të marrë kontrollin e kryeqytetit ukrainas, raporton The Guardian.

Duke folur para diplomatëve në Davos, ai tha se nuk është sekret se përparësia e Rusisë është të marrë nën kontroll të gjithë vendin.

“Të gjithë e kuptojnë, nuk është një operacion special… është gjenocidi i popullit ukrainas,” tha zoti Klitschko.

Boksieri i kthyer në kryetar bashkie ka qenë një figurë e profilit të lartë në mbrojtjen e Ukrainës, së bashku me vëllain e tij Ëladimir Klitschko.

Moska i ka mohuar vazhdimisht akuzat për gjenocid dhe krime lufte. Mijëra forca ruse kryen një tërheqje në shkallë të gjerë nga Kievi në prill, pasi nuk arritën të pushtonin qytetin përballë rezistencës së ashpër.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Pulë me qull për krerët e UEFA-s dhe futbollistët evropian, shefi i kuzhinës tregon eksperiencën

Story i radhës

Titulli i medias së njohur në Holandë: Nga sot, Shqipëria është bërë pjesë e Europës

Të fundit nga