Kishin mbushur furgonin me emigrantë të paligjshëm, ndalohen dy persona! Ja çfarë iu gjet gjatë kontrollit

Një burrë dhe një grua janë arrestuar nga policia pasi në bashkëpunim me njëri tjetrin po trafikonin emigrantë të paligjshëm kundrejt fitimit.

Policia bën me dije se në pranga janë vënë shtetasit B. T., 52 vjeç, banues në Lushnje dhe K. Sh., 44 vjeçe, banues në Durrës.

Ata kishin futur në një furgon 23 emigrantë të huaj. Policia u sekuestroi automjetin dhe dy celularët ndërkohë që materialet i kaluan gjykatës së Gjirokastrës.

“Vijojnë operacionet për parandalimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e dhënies ndihmë për kalim të paligjshëm të kufirit, kundrejt fitimit.  

Finalizohet me sukses operacioni policor i koduar “Road Guard 32”. Transportonin 23 emigrantë të paligjshëm, vihen në pranga 2 shtetas.  Sekuestrohen 1 automjet dhe 2 aparate celulare.

Specialistët e Seksionit për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme, në bashkëpunim me Seksionin Operacional në DVP Gjirokastër dhe shërbimet e Komisariatit të Policisë Tepelenë, në vijim të punës për goditjen e aktivitetit kriminal të dhënies ndihmë shtetasve të huaj, për kalim të paligjshëm të kufirit, kundrejt fitimit, në bazë të informacioneve policore, kanë organizuar dhe finalizuar me sukses operacionin policor “Road Guard 32”, si rezultat i të cilit u arrestuan në flagrancë shtetasit B. T., 52 vjeç, banues në Lushnje dhe K. Sh., 44 vjeçe, banues në Durrës.

Në hyrje të qytetit Tepelenë, shërbimet e Policisë ndaluan automjetin furgon me drejtues shtetasin B. T. dhe pasagjere shtetasen K. Sh., të cilët në bashkëpunim me njëri-tjetrin, po transportonin me këtë furgon, 23 emigrantë të paligjshëm nga vendet MENA, kundrejt fitimit.     

Në cilësinë e provës materiale u sekuestrua automjeti dhe 2 aparate celulare. Materialet në ngarkim të shtetasve të mësipërm i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Gjirokastër, për veprën penale “Dhënia ndihmë për kalim të paligjshëm të kufijve”, e kryer në bashkëpunim”, njofton policia.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Paralajmërohet shtrenjtimi i biletave të Trafikut Urban

Story i radhës

Vlera e euros barazohet me atë të dollarit

Të fundit nga