Këta janë kandidatët konservatorë në garë për të zëvendësuar Boris Johnson

Tetë kandidatë do të jenë në fletën e votimit kur deputetët konservatorë në Mbretërinë e Bashkuar të fillojnë votimin të mërkurën për të zgjedhur një pasardhës të kryeministrit Boris Johnson, ka njoftuar kryetari i Komitetit të vitit 1922, Sir Graham Brady.

Johnson u detyrua të jepte dorëheqjen pasi dhjetëra anëtarë të qeverisë dhanë dorëheqjen në shenjë proteste pas një sërë skandalesh, shkruan Aljazeera.

Rishi Sunak, Liz Truss, Tom Tugendhat, Kemi Badenoch, Penny Mordaunt, Jeremy Hunt, Nadhim Zahawi dhe Suella Braverman siguruan të gjithë 20 nominimet nga anëtarët e tjerë të parlamentit të nevojshëm për të hyrë në garë.

Momente përpara njoftimit në një dhomë të komitetit të Commons, ish-sekretari i shëndetësisë, Sajid Javid tha se ai po tërhiqej pasi, me sa duket nuk arriti të tërhiqte mbështetje të mjaftueshme.

Më herët Sekretari i Transportit Grant Shapps njoftoi se ai po braktiste ofertën e tij dhe do të mbështeste Sunak, ish-kancelarin.

Mbrojtësi Rehman Chishti – i parë si i jashtëm i rangut – tha gjithashtu se ai po largohej pasi nuk arriti të merrte mjaftueshëm nominime.

Ndërkohë, Truss, sekretarja e jashtme, fitoi miratimin e besnikëve të shquar të Johnson, Jacob Rees-Mogg, Nadine Dorries dhe James Cleverly, në atë që u pa si një lëvizje e bashkërenduar për të parandaluar Sunak të hynte në numrin 10.

Shumë mbështetës të kryeministrit mbeten të zemëruar me Sunak për rolin që luajti në rrëzimin e tij, me vendimin e tij javën e kaluar për t’u larguar duke ndihmuar në nxitjen e një morie të mëtejshme dorëheqjesh.

Lideri i ardhshëm britanik përballet me shumë gjëra pasi ekonomia e Mbretërisë së Bashkuar po përballet me inflacion në rritje, borxh të lartë dhe rritje të ulët, ndërkohë që njerëzit përballen me shtrëngimet më të forta në financat e tyre në dekada, të gjitha të vendosura në sfondin e një krizë energjie të përkeqësuar nga lufta në Ukrainë, e cila ka rritur çmimet e karburantit.

Ndërsa konkursi u ndez, fushatat rivale rritën kritikat private ndaj njëri-tjetrit dhe vunë në dukje çështje financiare ose pyetje të tjera që vareshin mbi kundërshtarët e tyre.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Jo vetëm Chiara Ferragni, bashkëprezantues në Sanremo edhe këngëtari i famshëm

Story i radhës

50 të vdekur në Kosovë brenda gjashtë muajsh në aksidente trafiku

Të fundit nga