Këshilla praktike për t’u ndarë me dikë me të cilin jetoni

humë besojnë se divorci është gjëja më e vështirë që kaloni kur bëhet fjalë për ndarjet. Megjithatë, ndarja me dikë me të cilin keni jetuar mund të jetë po aq e vështirë. Kjo sepse kur jetoni me dikë, ndoshta keni qenë aktivisht i përfshirë në ndërtimin e një jete së bashku me të. Gjithçka nga qiraja e deri te financat tuaja mund të jetë e një natyre të përbashkët.

Pra, instinkti juaj i parë mund të jetë të përpiqeni të shpëtoni marrëdhënien, megjithatë ju mund t’i përdorni këto këshilla për të pasur një ndarje të qetë me partnerin tuaj.

Planifikoni një diskutim para ndarjes

Para se të përfundoni gjërat, duhet të planifikoni një diskutim serioz me partnerin tuaj, ku të dy të shprehni vështirësitë me të cilat po përballeni në marrëdhënie. Shihni se çfarë mund të bëjë secili prej jush për të zgjidhur konfliktet dhe vendosni reciprokisht të ndaheni nëse nuk arrini një marrëveshje.

Lidhu me sistemin tuaj të mbështetjes

Ndërsa jeni në një lidhje, jeni të konsumuar nga mendimet për partnerin tuaj. Por në një kohë kaq të ndjeshme, mos u turpëroni të mos riktheheni në sistemin tuaj të mbështetjes. Këta mund të jenë miq të fëmijërisë, bashkëpunëtorë të arritshëm, prindër apo edhe kushërinj. Kërkojuni atyre t’ju ndihmojnë të kërkoni një shtëpi të re ose t’i takoni ato në mënyrë që të mos ndiheni kurrë vetëm.

Flisni se si t’i ndani gjërat tuaja

Nëse keni vendosur të ndaheni, hapi tjetër është të flisni për specifikat e ndarjes. Do të largohet ai, apo ju? Kush do të hiqte dorë nga qiraja apo edhe nga kafsha juaj shtëpiake? Ju gjithashtu mund t’ju duhet të diskutoni për ndarjen reciproke të mobiljeve që keni blerë gjatë ndërtimit të shtëpisë tuaj së bashku. Nëse ju keni nisur ndarjen, atëherë lëreni partnerin tuaj të vendosë për disa nga këto gjëra në mënyrë që të mos jetë e padrejtë ndaj tij. Flisni me ta në një mënyrë miqësore dhe të drejtë dhe jo nga zemërimi i mbetur pas ndarjes suaj.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Pronarët e PSG-së të frustruar me Neymarin

Story i radhës

Një llambë, një gjirafë dhe një pako me drithëra: Çfarë mori me vete një familje ukrainase kur iku nga shtëpia?

Të fundit nga