Kancelari gjerman Scholz: Duam që Maqedonia e Veriut të bëhet anëtare e BE-së!

Vendi juaj është përballur edhe një herë me marrjen e një vendimi shumë të rëndësishëm: A doni të pranoni kompromisin evropian? Kështu, 17 vjet pas dhënies së statusit kandidat për anëtarësim në BE, më në fund mund të mbahet konferenca e parë e anëtarësimit për anëtarësim. Do të jetë një hap i rëndësishëm që do t’ju sjellë më pranë anëtarësimit në BE dhe do të kapërceni ngërçin.

Unë e kuptoj padurimin dhe zhgënjimin tuaj. Dhe më shumë se kaq: i ndaj me ju!

Ju kuptoj kur thoni: Ishte shumë e gjatë dhe na u premtua shumë. Ajo që kërkohej prej nesh ishte e tepërt. Unë e kuptoj dyshimin tuaj nëse ky hap do të hapë vërtetë rrugën për hyrjen në BE.

Dua të jem plotësisht i sinqertë me ju: edhe pas pranimit të këtij kompromisi, procesi i anëtarësimit në BE nuk do të jetë i lehtë. Do të ketë pengesa të tjera që do të duhet të kapërcehen. Por unë ju them gjithashtu: Së bashku do të zotërojmë detyrat që na presin.

Sepse ne duam që ju të jeni anëtar i këtij Bashkimi Evropian!

Ju duam, të dashur burra dhe gra maqedonase, anëtarë të një sindikate në të cilën ruhen dhe ushqehen veçoritë tuaja dhe tona kulturore, gjuhët tona të ndryshme dhe identitetet tona. Na bën të fortë së bashku.

Të gjithë e dimë se kompromise ndonjëherë nënkuptojnë lëshime të dhimbshme. Bashkimi Evropian përbëhet nga kompromise, dita-ditës. Por jam plotësisht i bindur se edhe kompromise të vështira në fund na çojnë gjithmonë përpara dhe na bëjnë më të fortë.

Ne jemi dhe do të mbetemi në anën tuaj.

Sinqerisht i juaji, Olaf Scholz, Kancelar i Republikës Federale të Gjermanisë.

Story i mëparshëm

Mbetën të bllokuar në Theth, mediat çeke pasqyrojnë lajmin se si u shpëtuan 3 turistët: U desh ndërhyrja e helikopterit

Story i radhës

Ballkani udhëton drejt Lituanisë, nesër do të luaj ndeshjen e kthimit ndaj Zalgiris

Të fundit nga