Ja si të shmangni shenjat e plakjes rreth syve

Lëkura rreth syve është më e hollë dhe më e ndjeshme, gjë që e bën atë më të prirur ndaj dëmtimit dhe shenjave të plakjes. Në fakt, lëkura rreth syve tanë është zakonisht vendi i parë ku njerëzit tregojnë shenja të plakjes me sy të fryrë, vija të holla poshtë syve, rrudha rreth syve dhe rrathë të errët.

Hidratimi dhe heqja e rrudhave

Rrudhat dhe rrudhat rreth syve janë shenjat më të zakonshme të hershme të plakjes. Gjërat që bëjmë çdo ditë, si fërkimi i syve, mund të krijojnë rrudha në këmbët e patës dhe rrudha të tjera në sy, edhe nëse nuk jemi të kujdesshëm për atë që bëjmë.

Është gjithashtu e rëndësishme të përdorni produktet e duhura dhe të ndiqni rutinën e duhur, të tilla si heqja e duhur e grimit, aplikimi i një kremi hidratues dhe kundër plakjes dhe kremi kundër diellit.

Pini ujë

Sado e thjeshtë që tingëllon, pirja e ujit është një nga gjërat më të rëndësishme që mund të bëni. Uji mund të ndihmojë në përmirësimin e qarkullimit të gjakut, shkaku kryesor i ënjtjes së syve. Duke shmangur gjithashtu ushqimet e kripura dhe duke rritur marrjen e ujit, ju mund të reduktoni mbajtjen e ujit për të reduktuar fryrjen. Përveç pirjes së ujit, në mëngjes kur zgjoheni para se të përdorni ndonjë produkt kujdesi, derdhni ujë të ftohtë në fytyrë për të reduktuar ënjtjen rreth syve.

Flini mirë

Një nga ndryshimet më të thjeshta, por ndonjëherë më të vështira në stilin e jetës që duhet të bëni për të parandaluar shenjat e plakjes është të vazhdoni me një orar të qëndrueshëm të gjumit. Kur mbani një model të qëndrueshëm të gjumit, hormonet dhe bioritmet në trupin tuaj çlirohen gjatë fazave të ndryshme të gjumit dhe duke ndryshuar shpesh gjumin, trupi juaj do të jetë i hutuar se kur t’i lëshojë ato. Kjo, nga ana tjetër, prish procesin biologjik, duke çuar në substanca inflamatore në gjak, të cilat mund të dëmtojnë lëkurën dhe të çojnë në plakje të parakohshme. Përveç kësaj, gjumi i vazhdueshëm u jep produkteve kundër plakjes mundësinë për të punuar më mirë. Qëndrimi që flini mund të ndikojë gjithashtu në lëkurën tuaj. Për të parandaluar bllokimin e poreve dhe akumulimin në lëkurën tuaj,

Hani ushqimet e duhura

Përveç pirjes së madhe të ujit dhe gjumit të mirë, ngrënia e ushqimeve të duhura mund të ndihmojë në parandalimin e shenjave të plakjes. Ushqimet e pasura me vitaminë C, si specat e verdhë, ndihmojnë në parandalimin e dëmtimit të lëkurës nga radikalet e lira. Proteinat e dobëta, të tilla si ato që gjenden në vezë, ndihmojnë në ndërtimin e kolagjenit për të parandaluar relaksimin. Ushqimet e pasura me selen, si elbi me drithëra të plota, ndihmojnë në luftimin e dëmtimit UVA/UVB. Salmoni ka një sërë agjentësh kundër plakjes, duke përfshirë acidet yndyrore omega-3 që reduktojnë inflamacionin dhe i japin lëkurës një pamje më rinore.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Komuna e Skenderajt/6 familje bëhen me shtëpi të reja!

Story i radhës

Prag lufte/ Zyrtarë rusë dhe ukrainas takohen në Paris

Të fundit nga