​Ja si ia ktheu Erdogan-i “borxhin” e vjetër Putin-it

Presidenti rus Vladimir Putin u gjend në një situatë të vështirë në Teheran, kur mbeti i vetëm përballë mediave, në pritje të presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan.

Pamjet para takimit të së martës tregojnë Putin duke lëvizur me krahët e kryqëzuar, duke u zhvendosur nga këmba në këmbë dhe duke bërë një seri fytyrash të pakëndshme për kamerat përpara se Erdogan të mbërrinte më në fund.

Se Putin nuk ishte veçanërisht entuziast për pritjen tregoi edhe reagimi i tij kur Erdogan u shfaq në dhomë. Putin, në fakt, i zgjati duart liderit turk përpara se ata të shtrëngonin duart dhe të pozonin shkurtimisht para kamerave.

“Këta 50 sekonda që Erdogan e bëri Putin të priste, duke u dukur i rraskapitur para kamerave, flasin shumë për atë se sa shumë ka ndryshuar që nga Ukraina,” shkroi në Twitter Joyce Karam, korrespondente e lartë në Lindjen e Mesme për organizatën e medias National News.

Edhe pse nuk zgjati aq shumë, është krejt e pazakontë për liderin rus pasi ai ka krijuar një reputacion për të mbajtur liderët e tjerë botërorë në pritje të tij, ndonjëherë me qëllim, edhe disa orë pasi supozohet të fillojnë bisedimet, shkruan Guardian.

PAMJET

Karam e quajti këtë “hakmarrje të ëmbël” nga Erdogan, pasi Putin në vitin 2020 e la liderin turk duke pritur rreth dy minuta para takimit.

Mediat turke raportuan në atë kohë se Erdogan dhe shoqëruesi i tij mbetën të poshtëruar pasi u detyruan të prisnin në një paradhomë, siç shihet në pamjet e publikuara nga mediat ruse.

Disa kanë spekuluar se vonesa e Putin në takimin me udhëheqësit ndërkombëtarë është një politikë e kalibruar psikologjike që shkon prapa në ditët e para të presidencës së tij.

Në vitin 2003, Putin u vonua 14 minuta për të parë mbretëreshën dhe një vit më parë ai mbajti prindërit e fëmijëve të vrarë në një aksident avioni për dy orë në varreza.

Putin ishte një orë vonesë për takimin e tij me Papa Françeskun në Vatikan në qershor 2015. Në vitin 2018, presidenti i atëhershëm i SHBA, Donald Trump priti 45 minuta përpara një samiti të planifikuar në Helsinki me presidentin rus.

Në vitin 2014, Angela Merkel priti katër orë e 15 minuta për një takim me Putin, ndërsa Viktor Janukoviq, kur ishte president i Ukrainës, një herë priti katër orë para se të ulej me liderin rus.

Duke qenë se Putin është gjithmonë në kohë për konferencat e shtypit në televizion dhe ngjarjet e planifikuara, supozohet gjerësisht se vonesa e tij në takime me politikanë rusë dhe ndërkombëtarë është një presion i planifikuar psikologjik mbi bashkëbiseduesit.

 

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Rrëfehet 38 vjeçarja: Pashë burrin me sytë e mi duke më tradhtuar me tjetrën, tani nuk mund të… 

Story i radhës

Krimi i organizuar në Ballkanin Perëndimor dhe fillimi i ndëshkimit!

Të fundit nga